Remont problematycznej łazienki: Jak szybko uporać się z przeszkodami aranżacyjnymi

Dla wielu z nas samo słowo „remont” powoduje gęsią skórkę i nieprzyjemne uczucie kłucia w żołądku. Spowodowane jest to zapewne wartymi zapomnienia doświadczeniami związanymi z wykonywaniem prac remontowych w mieszkaniu. Najbardziej problematycznym pomieszczeniem ze względu na niemożność korzystania z niego w trakcie remontu jest łazienka. Jak poradzić sobie z przeszkodami aranżacyjnymi, by jak najszybciej cieszyć się nowym wnętrzem? Podpowiadamy!

Remont łazienki nie zawsze idzie po naszej myśli. Nie należy jednak zniechęcać się po wystąpieniu jakichkolwiek problemów. Oferty producentów są na tyle szerokie, że z łatwością znajdziemy w nich rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do potrzeb i jednocześnie sytuacji aranżacyjnej. Ponadto, niektóre z pojawiających się problemów można łatwo wyeliminować korzystając z cennego doświadczenia montażysty lub budowlańca.Bo remont to nierzadko szereg kompromisów!

Mokre tynki

Łazienka to pomieszczenie zwykle niewielkie, które, szczególnie w blokach, pozbawione jest okien, a co za tym idzie wentylacja pomieszczenia jest na niskim poziomie. W związku z tym, przez wzgląd na słaby ruch powietrza we wnętrzu wszelkie mokre prace wymagające całkowitego wyschnięcia mogą stanowić znaczący problem podczas remontu. Należy pamiętać, że przyspieszanie wysychania materiałów mokrych za pomocą gorącego nawiewu jest niewskazane. Aby jednak sprawić, by remont mógł być kontynuowany jak najszybciej można wstawić do pomieszczenie osuszacze powietrza, które powoli i sprawnie odparują wilgoć z wnętrza przy nieznacznym jedynie wzroście temperatury.

Brodzik uniwersalny

Szczególnie w budynkach z wielkiej płyty, nie zawsze zamontowanie brodzika pod płytkowego jest możliwe. Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji z posiadania prysznica. –Łazienki, które są wyjątkowo problematyczne w aranżacji lub konstrukcja budynku nie pozwala na dowolność zastosowanych rozwiązań, wymagają indywidualnego podejścia aranżacyjnego. Istnieją na rynku takie produkty, które skutecznie niwelują pojawiające się przeszkody i sprawiają, że remont jest szybki i przyjemny. Gdy ze względów konstrukcyjnych budynku nie możemy pozwolić sobie na posiadanie kabiny z brodzikiem pod płytkowym warto postawić na klasyczne modele, ale ze współczesnym trendem płytkości. Takie modele zamontować można dosłownie na każdej powierzchni, bez względu na uwarunkowania konstrukcyjne. Brodziki takie jak Competia czy Cameron charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, a dzięki podstawie Stabilsound®produkt posiada pełne podparcie i odporność na nacisk. Konstrukcja jest stabilna i posiada fabrycznie przygotowane kanały pod rury odpływowe. Co więcej, brodziki tego typu skutecznie tłumią hałas spadającej wody aż o 40% i posiadają antybakteryjną powierzchnię, którą niezwykle łatwo się czyści – radzi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących. Brodziki wolnostojące to pewność trwałości i solidności. Takie rozwiązanie zapewnia maksimum bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko pojawienia się wilgoci oraz przecieków.

WC do każdej łazienki

Remontując łazienkę może okazać się, że popularna ostatnimi czasy toaleta na stelażu podtynkowym nie sprawdzi się w naszej łazience. Otóż rura kanalizacyjna ma na tyle dużą średnicę, że może nie zmieścić się w ścianie, w której ją przewidziano. W takich przypadkach rozwiązaniem jest zastosowanie w łazience uniwersalnego, kompaktowego WC. Jego zaletą jest łatwość i szybkość montażu oraz bezproblemowa wymiana w momencie wystąpienia awarii. Dodatkowym plusem kompaktów jest również ich niska cena.

Nierówne ściany

Remont w łazience wymaga z reguły usunięcia starych płytek ze ścian i podłogi. Może się okazać, że powierzchnia pod usuniętym materiałem wymaga wyrównania powierzchni. Taki obrót spraw należy wziąć pod uwagę planując czas trwania remontu. Położenie nowych płytek na niewyrównanej powierzchni może okazać się fatalne w skutkach. Sam wygląd ścian i podłóg może pozostawiać wiele do życzenia. Gorszą konsekwencją tego typu działań może okazać się sytuacja, w której płytki zaczną odpadać ze ścian,wymuszając przeprowadzenie kolejnego remontu. Wyrównanie powierzchni jest zatem konieczne i gwarantuje trwałość podłoża i ścian przez kilka dobrych lat.

Dominika Dróżdż -PR & Content Marketing Specialist SFERA Group