Robimy furorę w Dubaju!

Odbywające się ramach Dnia Kujaw i Pomorza koncerty, korowody, przedstawienia i angażujące publiczność zabawy były najważniejszymi sobotnimi (5 lutego) wydarzeniami w pawilonie Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Naszą ekspozycję odwiedziło w tym czasie 10 tysięcy osób! W Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebywa oficjalna delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, a także przedstawiciele regionalnego biznesu i reprezentujący nasze województwo artyści.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ naszego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, z poprzedzającym go barwnym korowodem przez tereny Wystawy Światowej. Nasi tancerze i muzycy, mimo różnic kulturowych, błyskawicznie znaleźli wspólny język z goszczącymi na wystawie reprezentantami świata arabskiego. Zostali bardzo ciepło przyjęci, wielu odwiedzających nasz pawilon robiło sobie z nimi selfie. Podobał się też koncert Tomasza Organka, który dosłownie uwiódł słuchaczy śpiewając swoje znane polskim odbiorcom utwory.

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w polskim pawilonie z chargé z d’affaires w ambasadzie RP w Abu Zabi Jakubem Sławkiem i komisarzem generalnym sekcji polskiej na Wystawie Światowej Expo 2020 Adrianem Malinowskim.

– Expo jest niepowtarzalną szansą promocji, przede wszystkim gospodarczej, w miejscu odwiedzanym obecnie przez publiczność oraz decydentów z całego globu. Zasadą prezentacji na tego typu wydarzeniach jest kompleksowość przekazu i temu podporządkowaliśmy generalne założenia naszej wystawy, jak również towarzyszących im koncertów, warsztatów i pokazów. Przedstawiamy się jako zakorzeniony w tradycji, w tym tradycji kopernikańskiej, region patrzący w przyszłość, z potencjałem kreatywnym, naukowym, technologicznym. Jestem przekonany, że udział w Wystawie Światowej przyniesie nam wymierne korzyści – zarówno te w krótkiej perspektywie (mam tu na myśli nawiązane kontakty biznesowe), jak i te w perspektywie dłuższej – podkreśla gospodarz naszego województwa.

Województwo kujawsko-pomorskie jest kolejnym polskim regionem, który prezentuje się (3-9 lutego) w polskim pawilonie narodowym na Expo w Dubaju. Zagospodarowana przez nas przestrzeń oferuje symboliczną w sferze przekazu opowieść o Kujawach i Pomorzu, regionie Kopernika, Aleksandra Wolszczana, interesującego dziedzictwa kulturowego i współczesnego kapitału kreatywnego. Dużą rolę pełnią w niej multimedia, w tym instalacje z użyciem hologramów, ale ogromne wrażenie robi m.in. realistycznie wykonana makieta regionu, w której zebrano to co mamy najpiękniejszego. Proponujemy też gościom polskiego pawilonu wspólne obserwacje nieba, warsztaty pieczenia i zdobienia pierników, warsztaty z didżejem Kamilem Paterem oraz prezentację designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie.

Kujawsko-pomorskim akcentem na Expo jest też prezentacja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w ekspozycji stałej naszego pawilonu narodowego.

W Dubaju przebywają trzy kujawsko-pomorskie misje gospodarcze: branży medycznej (12 firm medycznych i IT), branży spożywczej (5 przedsiębiorstw) oraz branż narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych (5 przedsiębiorstw). Branża medyczna przedstawiła się podczas piątkowego seminarium „Przyszłość lecznictwa. Jak nowe technologie rewolucjonizują opiekę medyczną” z udziałem dr. Mazina Gadira z dubajskiego Ministerstwa Zdrowia oraz naukowców związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika; seminarium otworzył marszałek Piotr Całbecki. W programie wizyty studyjnej pozostałych firm m.in. odwiedziny w specjalnej strefie ekonomicznej w Ras Al Khaimah, spotkanie z odpowiedzialnym za kwestie związane z międzynarodową wymianą handlową personelem polskiej ambasady w Dubaju, a także dwustronne rozmowy biznesowe, seminaria branżowe i giełda korporacyjna.

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju – odbywająca się w trudnym ze względu na pandemię czasie, w ścisłym reżimie sanitarnym – to w tej chwili największe i najbardziej prestiżowe, trwające sześć miesięcy wydarzenie w wymiarze szeroko rozumianej promocji, o globalnym zasięgu. Swoją ofertę – gospodarczą, turystyczną, kulturalną – prezentują tu wszystkie liczące się kraje (w liczbie 190). Impreza tego typu po raz pierwszy odbywa się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy organizowana jest przez kraj arabski. „Łącząc umysły, tworząc przyszłość” – brzmi jej hasło przewodnie. Pawilon Polski, którego hasłem jest „Kreatywność inspirowana naturą”, odwiedziło już blisko milion osób. Przed naszym regionem prezentowały się województwa podlaskie, łódzkie, dolnośląskie, miasto Łódź oraz województwo lubuskie i województwo śląskie. Po nas swoje pięć minut w Dubaju będą miały Pomorskie, Podkarpackie i Lubelskie.

Promocja naszego regionu na Expo w Dubaju została sfinansowana ze środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego