Rok Poli Negri

Z Kujaw do Hollywood – Barbara Apolonia Chałupiec, rodem z Lipna, szerzej znana jako Pola Negri, zrobiła światową karierę i zajmuje należne jej miejsce w historii kina. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin gwiazdy. Poświęconą jej wystawą, którą otworzy w najbliższy poniedziałek marszałek Piotr Całbecki, inaugurujemy obchody Roku Poli Negri w Kujawsko-Pomorskiem. Ekspozycję będzie można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim do końca lutego – zapraszamy.

Pocztówki, fotografie, dokumenty, płyty winylowe, autograf aktorki – na naszej wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które w interesujący sposób opowiadają o tej wielkiej hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. Kuratorem wystawy jest Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”. W 1917 przeniosła się do Berlina. Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia. Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West. Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrało w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie. W 1970 wydała autobiografię „Pamiętnik gwiazdy”. Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.

Izba Pamięci Poli Negri zaprasza do Lipna, gdzie można zobaczyć liczne pamiątki przywołujące postać gwiazdy i atmosferę „starego kina”. Corocznie odbywa się również Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W 2021 roku Pola Negri, uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna.

Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ustanowił  rok 2022 w naszym regionie Rokiem Poli Negri. Urząd Marszałkowski jest wydawcą komiksu, który przedstawia losy „polskiej królowej Hollywood”.

Czytaj także Podróż do gwiazd – komiks o Poli Negri

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Wystawa pamiątek związanych z Polą Negri w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP