Sprzedajesz w Internecie – nie wypełniaj otrzymanych linków !

Nakielscy policjanci ponownie przestrzegają przed oszustami, którzy do pozyskania gotówki wykorzystują popularny serwis ogłoszeniowy. Bądźmy ostrożni ! Nie wypełniajmy otrzymanych linków !

Już raz nakielska policja apelowała o ostrożność podczas korzystania z popularnego serwisu ogłoszeniowego. Niestety w ostatnich dniach mundurowi otrzymali kolejne zgłoszenia o tym, że mieszkańcy powiatu zostali w ten sposób oszukani lub, że
ktoś próbował ich oszukać.
Przypominany tym wszystkim, którzy sprzedają za pośrednictwem popularnego serwisu ogłoszeniowego, by byli ostrożni w kontaktach z osobami zainteresowanymi kupnem wystawianych przez nas przedmiotów.
We wszystkich przypadkach zgłoszonych funkcjonariuszom przestępcy działali w ten sam sposób. Kontaktowali się ze sprzedającym jako osoby zainteresowane zakupem danego przedmiotu i informowali, że płatność zrealizują za pośrednictwem przesyłanego do sprzedawcy linku.
W otrzymanym odnośniku sprzedawca musi wpisać swoje dane osobowe, dane z karty płatniczej wraz z kodem CVV, który umożliwia dokonywanie operacji na koncie. Czasem przestępcy informują, by sprzedawca otrzymał gotówkę za wystawiony przedmiot, wymagane jest zrealizowanie symbolicznego przelewu w wysokości kilku groszy, bądź złotych i na to samo konto, jako operację zwrotną, otrzyma zapłatę za wystawiany towar.
Policjanci ostrzegają, by nie wypełniać otrzymanych linków ! Choć łudząco podobne do oryginalnej strony serwisu ogłoszeniowego, odsyłają one do fałszywych stron tworzonych przez złodziei na potrzeby dokonywanych przestępstw. W żadnym wypadku nie należy też podawać danych z kart płatniczych, gdyż posłużą one przestępcom do włamania na nasze konto bankowe.

podkom. Justyna Andrzejewska Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne