Stalowy system rynnowy STAL2 z matową powłoką z olejem rzepakowym – rozwiązanie SSAB wkrótce w ofercie Galeco

Już wkrótce firma Galeco planuje wprowadzić na rynek kwadratowy system rynnowy Galeco STAL2 wykonany w całości ze stali z ekologiczną powłoką matową. System będzie sprzedawany w dwóch kolorach: grafitowym i czarnym.

Galeco, jako jedyna polska firma została zaproszona przez SSAB do współpracy przy tworzeniu tej ekologicznej powłoki, bazującej na biotechnologii. Zastosowano w niej szwedzki olej rzepakowy zamiast składników ropopochodnych, co jest unikalnym rozwiązaniem na rynku.

Nowa stal, nowe produkty

Sztandarowym produktem SSAB jest stal GreenCoat – powlekana organicznie,spełniająca wymagania rozporządzenia REACH i całkowicie pozbawiona chromianów. Jest ona już od kilku lat wykorzystywana w produktach Galeco.

Najnowszą propozycją szwedzkiego producenta jest stal GreenCoat RWS Pural BT o pięknym, matowym wyglądzie. Ostatnie dwie litery w nazwie to skrót od Bio-based Technology. Nowa stal, zamiast chemicznych odpowiedników i związków ropopochodnych, zawiera szwedzki olej rzepakowy. Zapewnia znakomitą ochronę przed korozją (RC5), trwałość koloru i wykończenia osiągając najwyższą klasę (Ruv5) zgodnie ze zaktualizowaną normą EN 10169. Cechuje ją także duża elastyczność i formowalność, co pozwala na dowolne kształtowanie.

Firma Galeco wprowadziła już w 2019 roku matową powłokę GreenCoatPural BT na maskownice doczołowe w systemie BEZOKAPOWYM, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem.

Teraz idąc o krok dalej Galeco zapowiada, że pierwsze systemy rynnowe wykorzystujące nowy, ekologiczny rodzaj powłoki, zostaną wprowadzone do oferty w I kwartale 2023 roku. 

Innowacje w produkcji stali

Stal jest idealnym materiałem budowlanym na obecne czasy. W 100% nadaje się do recyklingu i nie skaża gleby w czasie deszczu. Dodatkowo firma SSAB weszła w skład projektu joint venture o nazwie Hybrit, którego główny cel to całkowite ograniczenie emisji CO2 przy produkcji stali. Węgiel koksujący, tradycyjnie wykorzystywany w fabrykach, będzie sukcesywnie zastępowany wodorem. Pozwoli to zredukować ogólną emisję CO2 w Szwecji o 10% i w Finlandii (gdzie też są fabryki SSAB) o 7%. Oprócz zmniejszania emisji dwutlenku węgla, SSAB wdrożył lub wdraża wiele rozwiązań dzięki którym redukuje swój wpływ na środowisko naturalne. Przykładowo około 45% złomu wykorzystywanego do produkcji pochodzi z recyklingu, a piece hutnicze SSAB już dziś emitują o 7% mniej CO2 od średniej unijnej.

 

Firma Galeco