Światowy Dzień Rzucania Palenia – trzeci czwartek listopada

427

Co roku w trzeci czwartek listopada (21.11.2019r.) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Chodzi o to, by zachęcać w nim palaczy do odstawienia papierosów przynajmniej na jeden dzień.

Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc.

W ciągu kilku ostatnich lat obok mody na niepalenie dało się zauważyć trend na e-palenie, które stało się niezwykle popularne wśród młodych ludzi i nastolatków.

Z tego też powodu gościliśmy w Zespole Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu przedstawicielkę nakielskiego Sanepidu, która przeprowadziła wśród uczniów klas III i II prelekcję na temat szkodliwości palenia tytoniu, zarówno w formie tradycyjnej jak i e- papierosów.

Agnieszka Andrzejewska – Zespół Szkół w Lubaszczu