Szef instytucji natowskiej z wizytą u kujawsko-pomorskich terytorialsów

Wizyta przedstawicieli natowskiej organizacji Crisis Managmement and Disaster Respondense w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Wojskowi na przykładzie brygady, poznali możliwości, sprzęt jak i ścieżkę działania, która funkcjonuje w Polsce, w razie wystąpienia kryzysu. 

Płk Orlin Nikolov dyrektor Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence (CMDR COE) NATO wraz z płk. Plamen Iliev i polskim reprezentantem instytucji płk. Robertem Jurskim na przykładzie 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej poznali zasady funkcjonowania brygady obrony terytorialnej. Poznali jej sprzęt jak i strukturę. Dowiedzieli się  w jaki sposób wcześniej, i jak obecnie są podejmowane działania w razie wystąpienia kryzysu.

Ze swojej strony dyrektor CMDR COE NATO przedstawił działania organizacji, jej cel, jak również obecny dorobek.

W skład CMDR COE wchodzi 5 państw, których przedstawiciele wzajemnie wymieniają się doświadczeniami, wypracowują skuteczne procesy szybkiego reagowania na wypadek pojawiającego się zagrożenia. Celem nadrzędnym jest szkolenie i edukacja, wyciąganie wniosków z poprzednich zdarzań i wypracowania na podstawie tego procedury zachowania.

Obecność Polski w strukturach organizacji wnosi dodatkowe doświadczenie, a świadomość tego, w jaki sposób i na jakim sprzęcie służą terytorialsi jest ważną informacją w procesie planowania szkoleń i współpracy.

***

Z dniem wejścia w życie Ustawy o obronie Ojczyzny zadania przeciwkryzysowe nabrały nowego wymiaru. Ustawa powierzyła WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili w tym zakresie dotychczasowych szefów WSzW i stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

 

Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Julia ROZWOROWSKA-WOLAŃSKA