Szkolenie w terenie cywilnym dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności

Miejscowość Pakość znajduje się około 15 min. drogi od Inowrocławia. To Stały Rejon Odpowiedzialności 82 batalionu lekkiej piechoty (8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej). Stąd obecność żołnierzy WOT, którzy szkolili się w terenie cywilnym w dniach 08-09.10.2022 r. Ćwiczenia takie jak to, to kwintesencja służby żołnierzy ochotników, którzy na co dzień mieszkają na terenach, w których się później szkolą i za bezpieczeństwo których odpowiadają.

Obrona jazu „Wera”

Pierwszym zadaniem, które ćwiczebnie wykonywali żołnierze 82 blp była obrona jazu, urządzenia do regulacji poziomu wody na jeziorze Gopło, znajdującego się na górnonoteckim odcinku drogi wodnej Warta-Kanał Bydgoski. Terytorialsi odpierali ataki grup dywersyjno-rozpoznawczych (GDR), które próbowały zniszczyć urządzenia hydrotechniczne, co spowodowałoby zalanie obszarów mieszkalnych Pakości.

Atak na jaz był prowadzony zarówno z wody jak i z lądu. GDR nacierały drogą od strony mostu kolejowego oraz skrycie podpływały od strony śluzy do jazu upustowego. Trzeci atak został przeprowadzony również drogą wodną, tym razem od strony Małej Noteci. Żołnierze bronili się z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych stanowisk ogniowych, gdzie głównym środkiem ogniowym były Uniwersalne Karabiny Maszynowe UKM 2000P, znajdujące się na wyposażeniu żołnierzy lekkiej piechoty.

Realizm szkolenia został zapewniony przez wykorzystanie środków pozoracji pola walki w postaci amunicji ślepej, granatów dymnych oraz petard. Dodatkowo wgląd w pole walki w czasie rzeczywistym zapewniła Grupa Rozpoznania Obrazowego 8 K-PBOT z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego Fly Eye 3.0.

Poszukiwanie zaginionej osoby

W rejonach, w których mieszkają i służą żołnierze WOT, niezwykle ważna jest współpraca z innymi służbami. Efektem są szkolenia, jak to zorganizowane w Pakości. Wspólnie z Policją oraz WOPR prowadzone były poszukiwania osoby zaginionej. Szkolenie było jednocześnie realnym działaniem, ponieważ szukano osoby, która faktycznie zaginęła 1,5 miesiąca wcześniej. Pytanie nie brzmi czy, tylko kiedy po raz kolejny żołnierzom WOT przyjdzie wspomóc inne służby w szukaniu osób zaginionych. Dlatego każde szkolenie pozwala rozwijać umiejętności, które mogą decydować o ludzkim zdrowiu i życiu.

Pracodawcy przyjaźni 8 K-PBOT

Dynamiczne szkolenie oraz zajęcia zorganizowane na terenie cywilnym, były okazją do zaproszenia niezwykle ważnych osób, jakimi są pracodawcy z regionu. Pracodawcy, których pracownicy służą w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT na co dzień pracują, uczą się, wykonują swoje obowiązki w środowisku cywilnym. Natomiast raz w miesiącu stawiają się do brygady Obrony Terytorialnej na 2-dniowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się w weekendy. Aby maksymalnie usprawnić pracę i służbę w takim systemie żołnierz ochotnik dostaje kalendarz szkoleń z góry na cały rok, z uwzględnieniem 14-dniowego szkolenia poligonowego, które również jest zobligowany ukończyć raz w roku na zakończenie danego etapu szkoleniowego.

Ważne jest, aby pracodawcy mieli pogląd na zadania, jakie wykonują ich pracownicy dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Wielu pracodawców również służy w WOT. Daje to możliwość zbudowania społeczności, która wzajemnie rozumie swoje zobowiązania. Dlatego pracodawcy są zapraszani na szkolenia rotacyjne żołnierzy WOT, gdzie na specjalnie przygotowanych miejscach mogą poznać wyposażenie i zadania żołnierzy oraz porozmawiać zarówno z nimi, jak i ich dowódcami.

Na zaproszenie na sobotnie szkolenie odpowiedzieli m. in. Zastępca Dyrektora Szpitala w Inowrocławiu p. dr Bartosz Myśliwiec oraz Zastępca Dyrektora Sądu Okręgowego w Bydgoszczy p. Dariusz Sokołowski.

Oficer prasowy por. Paweł BANASIAK