Targi Twórców – Razem z Nami odbyły się w Łobżenicy

W dniu 15 sierpnia 2019 roku w Łobżenicy odbyły się TARG TWÓRCÓW – RAZEM Z NAMI – to impreza o charakterze integracyjnym, skupiająca twórców ludowych, pełno- i niepełnosprawnych – pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Targ – to wielka wystawa rękodzieła artystycznego, okraszona występami zespołów działających przy placówkach opiekuńczych i zgłoszonych indywidualnie.
Jest okazją do integracji i wymiany doświadczeń środowisk twórczych. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymują poczęstunek i specjalnie imienne certyfikaty uczestnictwa w imprezie/ twórcy/ natomiast zespoły i soliści dyplomy uczestnictwa. W tym roku Targ Twórców zorganizowaliśmy po raz 16.

15 sierpnia park miejski przeobraził się w miasteczko namiotowe za sprawą Twórców rękodzieła artystycznego. Swoja obecnością zaszczycili nas artyści ze Złotowa, Więcborka, Białośliwia, Ferdynandowa, Glesna, Łobżenicy, Piły, Lipki, Śmiardowa Krajeńskiego, Osieka a także WTZ Liszkowo, DPS Dębno i DPS Chlebno i łobżeniccy pszczelarze. Wszyscy Twórcy, a także zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe buttony.
Przez Targ przewinęła się także około 150 – osobowa grupa rowerzystów – uczestników Rajdu Rowerowego. Kiedy pod namiotami pojawiły się dzieła ludzkich rąk, imprezę otworzył burmistrz Piotr Łosoś, na scenie rozpoczął się przegląd twórczości. Jako pierwsze zaprezentowały się publiczności orkiestra dęta działająca przy Szkole Podstawowej w Łobżenicy pod batutą Dariusza Sobieralskiego, oraz zespół „Błękit Krajny”.
Zaraz po nich na scenie pojawili się goście z miasta partnerskiego Schrecksbach w Niemczech/Hesja/z burmistrzem Andreasem Schultheisem. Zaprezentowali i opowiedzieli o stroju ludowym – niezależny kostium został zachowany do dziś i jest utrzymywany przez krajowe stowarzyszenia kostiumów. Obszar Schwalm był często odwiedzany przez malarzy i gawędziarzy. Tak więc bajka o „Czerwonym Kapturku” została stworzona przez Braci Grimm, ponieważ dziewczęta w Schwalm nosiły czerwoną czapkę. Zaśpiewali również piosenkę. W odpowiedzi jakby, na scenie pojawili się członkowie Towarzystwa Miłośników Łobżenicy w osobach Urszuli Zych i Krzysztofa Poznania z towarzyszeniem Grażyny Kukułki, którzy zaprezentowali i opisali dokładnie strój krajeński.
A później na scenie kolejno: zespół wokalny mieszkanek DPS Chlebno z opiekunem Maciejem Sury, wokalista Damian Śledź i zespół „Czadersi” z Suchorączka z instruktorka Joanną Nowakowską. Wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.
W międzyczasie burmistrzowie Piotr Łosoś i Andreas Schultheis podpisywali swoje zdjęcia wykonane w fotobudce i rozdawali je wśród publiczności.
Po występach artystycznych przyszedł czas na prezentacje stoisk i Twórców. Były miody i wyroby z wosku, pokaz czerpania papieru, warsztaty z quillingu, pokaz lepienia garnków, kowalstwo, prasowanie żelazkiem na rozgrzane węgle, rzeźba, łapacze snów, wiklina papierowa, drzewka szczęścia,wisiory, bransoletki, drewniane kwiaty i inne ozdoby, maskotki, anioły, porcelana użytkowa zdobna we wzór krajeński, obrazy wyszywane krzyżykami… Duuużo tego! Zaraz potem wręczano artystom – rękodzielnikom certyfikaty uczestnictwa, a prezentującym się na scenie – dyplomy. Odbierali je z rąk burmistrza Piotra Łososia.
Kolejny punkt to bezpłatna mini loteria, w której można było wygrać m.in. ziemniaki i inne warzywa, kosmetyki dla siebie i swojego auta, odzież, małe agd, miód i przedmioty wykonane przez twórców. Sponsorzy loterii to : OSM Łobżenica, D.Długołęcki, Stowarzyszenie „Kwadrat”, firma „Agrotech”,L.Fąs, K.Sobczyk, S.Jendrzejewski, E.Mrotek, A.Kotarak, B.Kulpa, M.Ciepłuch, GS SCH „Rolnik”, R.Mrotek, J.Warszawski, R.Łatuszyński, R.Jopek, pszczelarze i twórcy. Organizatorzy serdecznie dziękują za ofiarowane fanty.
Działały również skakańce dla dzieci, fotobudka – gdzie można było zrobić śmieszne zdjęcia, stoiska z lodami, zabawkami i jedzeniem.
Na zakończenie spotkania zagrał zespół „Mini Bazar” w składzie Aleksandra Konitzer, Natalia Konitzer – Podgórska, Andrzej Konitzer i burmistrz Piotr Łosoś.
Impreza współfinansowana przez Powiat Pilski.

Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy