Towarzystwo Historyczne w Kcyni wzbogaciło się o kolejne eksponaty

Towarzystwo Historyczne w Kcyni pragnie pochwalić się kilkoma skromnymi zdobyczami, które trafiły do Nich od anonimowego ofiarodawcy. Zasoby Towarzystwa Historycznego w Kcyni powiększyły się o następujące publikacje.

„SPIS STACYJ kolei normalnotorowych Europy Środkowej”. Ta właśnie pozycja książkowa ukazała się nakładem Ministerstwa Komunikacji w 1927 roku, jako 526. stronicowy załącznik do schematycznej mapy kolei Europy Środkowej. Na stronie 220, wśród listy wielu Europejskich stacji widnieje Kcynia, symbol (P), czyli Polska oraz nr 17/G. który ułatwiał położenie stacji PKP KCYNIA na mapie. Mamy nadzieję, że do kompletu uda Nam się pozyskać również mapę połączeń kolejowych z tamtego okresu.

Kolejną publikacją związaną z kolejnictwem na ziemiach Polskich, która zasiliła zbiory to „ROCZNIK KOLEJARZA Z.Z.K” Ten jakże urokliwy i sympatyczny osobisty kalendarz kolejarza na rok 1948, prezentuje m.in. kalendarz, miejsce na notatki osobiste, Święta obowiązujące w 1948 r., partie polityczne, Polski ruch zawodowy, archiwum Zarządu Głównego ZZK, notatnik organizacyjny, czy poradnik służbowy. Możemy również dowiedzieć się jakie było ówczesne uposażenie pracowników PKP, dodatek lokalny, funkcyjny i służbowy, oraz m.in. dodatki dla drużyn parowozowych, konduktorskich, czy dodatek za służbę nocną.

Kolejnymi przedmiotami, które trafiły do zbiorów to mosiężna karbidowa latarka z wytłoczonym Orłem oraz logo P.K.P. Trafi ona do kolekcji kolejowych lamp i latarek. Następnym przedmiotem jest gustowny ceramiczny świecznik z okresu PRL z logo PKP. U dołu widoczne logo producenta „LUBIANA” Made in Poland. Świecznik ten posłuży jako element wystroju wnętrza pomieszczenia kasowego i trafi na zabytkowe biurko.

Anonimowemu ofiarodawcy, serdecznie dziękujemy za wspaniałe przedmioty które uświetnią wystrój naszych historycznych wnętrz.

Jednocześnie pragniemy poinformować Was, że wciąż poszukujemy przedmiotów związanych z historią kolejnictwa, oraz dworca PKP w Kcyni, w której mieści się Izba Pamięci, oraz siedziba Towarzystwa Historycznego.

Apel do Sympatyków Towarzystwa Historycznego !

Poszukujemy kartonowych biletów PKP (szczególnie z Kcyni i okolic), oraz starych zdjęć dworca PKP w Kcyni. Jeśli posiadacie takowe i chcielibyście podzielić się nimi, będziemy bardzo wdzięczni. Tym małym skromnym gestem, możecie przyczynić się do powiększenia historycznych zasobów.

Wciąż przygotowujemy i powiększamy nasze zbiory które będzie można obejrzeć w dawnych pomieszczeniach kasowych zlokalizowanych w budynku dworca PKP.

Towarzystwo Historyczne w Kcyni