Trzecia kolejka Nakielskiej Ligi Siatkówki za nami

17 listopada 2019 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią rozegrano trzy spotkania w ramach Nakielskiej Ligi Siatkówki. Dwa z nich zakończyły się po tie- breaku.

Pol-Ast Bydgoszcz – Lupus Team Sicienko 1:2 (21:25, 25:22, 12:15) Protokół
Pierwszy mecz tego dnia był konfrontacją drużyn, które jeszcze nie miały zwycięstwa na swoim koncie. Dotychczas lepiej prezentowali się gracze Pol-Ast, którzy toczyli wyrównane boje z wyżej notowanymi rywalami. Lupus Team uzbierał jednak mocny skład, co zaprocentowało już od początku pierwszego seta. Ten zaczął się bowiem od prowadzenia „Wilków” 7:0 i 11:2. Bydgoszczanie grali niemrawo, lecz z każdą piłką rozkręcali się i popełniali mniej błędów. W połowie partii uaktywnił się Arkadiusz Szczepaniak, który skończył kilka ataków i pozwolił swej ekipie na doprowadzenie do remisu po 19. W końcówce zawodnicy z Sicienka powrócili do swej niezłej dyspozycji i mimo przejściowych problemów zwyciężyli do 21. Druga odsłona miała bardziej wyrównany przebieg, a żadna z drużyn nie mogła zbudować większej przewagi. Wśród Lupus Team świetnie funkcjonowała gra przez środek siatki z Miłoszem Miękczyńskim, natomiast u ich przeciwników brylował w ataku Paweł Gomulak. Dodatkowo każdy z jego kolegów dorzucił przynajmniej po jednym bloku, co pozwalało im w wielu przypadkach wyjść z opresji. Kluczowe fragmenty były zacięte, ale w końcu to bydgoszczanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę i doprowadzili do tie- breaka. Ten również był bardzo wyrównany, ale głównie dzięki bezbłędnej grze Rafała Gacki (siedem oczek w tym secie) to zespół „Wilków” mógł triumfować. Całe spotkanie było ciekawe, z dużą liczbą długich akcji i pełnym zaangażowaniem wszystkich siatkarzy. Najwięcej punktów zdobył Gomulak – 17, a wśród zwycięzców Gacka i Miękczyński – po 13.

Stara Gwardia NTS – Trzecia Fala 1:2 (26:24, 20:25, 13:15) Protokół
Ten pojedynek zapowiadał się na wyrównany, bowiem obie drużyny prezentują wysoki poziom i pretendują do walki o mistrzostwo całych rozgrywek. Stara Gwardia nie zebrała jednak swojego optymalnego składu, przez co faworytami stali się automatycznie ich przeciwnicy. NTS mimo problemów kadrowych nie przegrał tego meczu w szatni i postawił trudne warunki przeciwnikom. Mimo znacznej przewagi w ataku, Trzecia Fala nie mogła odskoczyć przeciwnikom na bezpieczny dystans. Popełniała za dużo błędów w polu serwisowym (aż siedem), nie potrafiąc przy tym odrzucić rywali od siatki. Kiedy set zbliżył się do końca, dało o sobie znać doświadczenie Gwardzistów, którzy dość niespodziewanie wyszarpali zwycięstwo w tej partii, wygrywając po grze na przewagi. W kolejnej odsłonie Fala zagrała lepiej w defensywie i miała szanse wyprowadzać zabójcze kontrataki. Przez prawie cały czas utrzymywała się na minimalnym prowadzeniu, by w końcówce potwierdzić swą dominację i zwyciężyć do 20. Atmosfera na boisku była napięta, a sędzia zmuszony był pokazać żółtą kartkę Mikołajowi Gardyzie, który zgodnie z regulaminem nie będzie mógł zagrać w kolejnym meczu. W tie- breaku obie ekipy zdobywały punkty seriami. Najpierw to Fala odskoczyła (7:2), a potem Gwardia dzięki skutecznym blokom odrobiła większą część strat. Kiedy wydawało się, że jest już po meczu (13:9), dobry fragment zanotował wracający po kontuzji Dawid Chmara z NTS- u i doprowadził do remisu. W dwóch kolejnych akcjach lepsi okazali się jednak gracze Trzeciej Fali, którzy tym samym odebrali przeciwnikom miano niepokonanych. Gwardia mimo osłabienia pokazała niezłą dyspozycję i powinna cieszyć się z jednego wywalczonego punktu. Najskuteczniejsi na parkiecie byli wspomniani Gardyza oraz Chmara, którzy uzbierali odpowiednio 15 i 13 oczek.

Atomowe Byki – Orzeł Osiek 0:2 (22:25, 26:28) Protokół
Stawką ostatniego meczu tej niedzieli był fotel lidera. Obie drużyny jako jedyne pozostawały jeszcze bez porażki, a w tym sezonie to właśnie liczba zwycięstw (a nie punkty) jest najistotniejsza w ustalaniu kolejności w tabeli. Starcie na szczycie rozpoczęło się lepiej dla graczy z Osieka, którzy dzięki świetnej obronie wybili przeciwnikom z rąk większość argumentów. To właśnie „przyjezdni” wygrywali większość akcji, w których piłka kilka razy przechodziła nad siatką. W kontrach skuteczny był Krystian Królak, a cały jego zespół nie popełniał prawie wcale błędów. To deprymowało Byki, które zaczęły mieć pretensje wzajemnie do siebie. Cała partia przebiegała pod dyktando Orła, który jedyny moment zawahania zanotował przy stanie 22:16, kiedy to pozwolił rywalom odrobić nieco strat. Utrzymał jednak koncentrację w kolejnych piłkach i zwyciężył do 22. Drugi set był już lepszy w wykonaniu Atomowych. Poprawiły skuteczność w ataku i przejęły inicjatywę na parkiecie. Pomogli im trochę w tym rywale, którzy nie byli już tak bezbłędni jak wcześniej. Kiedy przy stanie 23:19 wszyscy szykowali się na tie- breaka, w grze Byków coś się zacięło. Zamiast skupiać się na swojej grze, koncentrowały się na rzekomych błędach sędziego. Miały cztery piłki setowe, ale nie wykorzystały żadnej z nich, natomiast Osiek skończył mecz już za pierwszą okazją. Potwierdził tym samym, że jest mocnym kandydatem do końcowego triumfu, z kolei Atomowe mają nad czym myśleć, gdyż po raz kolejny nie umiały wykorzystać swoich okazji. Na wyróżnienie zapracowali Królak, zdobywca 11 punktów oraz Robert Ruciński, który zanotował aż 5 skutecznych bloków.

MVP kolejki: Rafał Gacka (Lupus Team Sicienko)

Tabela po III kolejkach.

Czołówki każdej klasyfikacji – statystyki

Najlepsi punktujący
1. Mikołaj Gardyza (Trzecia Fala) 45 pkt/ 6,43 na set
2. Jan Kwasigroch (Atomowe Byki) 42 pkt/ 6,00 na set
3. Krystian Królak (Orzeł Osiek) 38 pkt/ 5,43 na set

Najlepsi atakujący
1. Jan Kwasigroch (Atomowe Byki) 32 pkt/ 4,57 na set
2. Mikołaj Gardyza (Trzecia Fala ) 30 pkt/ 4,29 na set
3. Krystian Królak (Orzeł Osiek) 27 pkt/ 3,86 na set
Najlepsi serwujący
1. Mikołąj Gardyza (Trzecia Fala) 7 pkt/ 1,00 na set
2. Jan Kwasigroch (Atomowe Byki) 6 pkt/ 0,85 na set
3. Maciej Tomczyński (Stara Gwardia NTS) 5 pkt/ 1,66 na set

Najlepsi blokujący
1. Robert Ruciński (Atomowe Byki) 10 pkt/ 1,43 na set
2. Mikołaj Gardyza (Trzecia Fala) 8 pkt/ 1,14 na set
3. Tomasz Marach (Stara Gwardia NTS) 7 pkt/ 1,00 na set

Najwięcej błędów w polu zagrywki
1. Mikołaj Gardyza (Trzecia Fala) 9 błędów/ 1,29 na set
2. Krzysztof Baran (Trzecia Fala) 7 błędów/ 1,40 na set
3. Andrzej Manowski (Stara Gwardia NTS) 7 błędów/ 1,00 na set

Za tydzień czwarta kolejka rozegrana zostanie w dwa dni. W sobotę 23 listopada odbędą się dwa spotkania:
17:00 Trzecia Fala – Orzeł Osiek
18:00 NTS Juniorzy – Mrocza
Natomiast w niedzielę 24 listopada również odbędą się dwa spotkania w ramach IV kolejki:
11:00 Mrocza – Pol-Ast
12:00 Lupus Team – Atomowe Byki

Wszystkie spotkania rozgrywane są na Sali gimnastycznej ZSŻŚ w Nakle nad Notecią.

Organizatorem rozgrywek jest Zespół Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią oraz Nakielski Sport Sp. z o.o. w Nakle nad Notecią.

NTS Trójka Nakło