Uczniowie nakielskiej „Dwójki” na Festiwalu Nauki w Lublinie.

Już po raz siódmy w dniach 10 – 15 września 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Ogrody Nauki”.
Jak co roku była to wycieczka integrująca uczniów pięciu szkół, które są objęte patronatem Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II: Strzelewo, Kruszyn, Potulice, Wojnowo oraz Nakło nad Notecią. Wyjazd w większości został sfinansowany przez Fundację Potulicką.
Pierwszego dnia, pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie brali udział w Pikniku Naukowym rozpoczynającym Festiwal Nauki. Mieli możliwość korzystania z ponad 100 festiwalowych stoisk prezentujących projekty z różnych dziedzin nauki.
W kolejnych dniach miały okazję poczuć się jak prawdziwi studenci. Uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach przygotowanych przez studentów, doktorantów i profesorów uniwersytetów lubelskich. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnice Lubelskiej, Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II m.in.:
– Warsztaty kreatywności
– Dlaczego właśnie muzyka?
– Ciepła woda w naszych domach, skąd ją mamy?
– Trening matematyczno – sportowy
– Pokazy chemiczne – świat kolorowych ciekawych eksperymentów
– Zobaczyć własne DNA
– Fantastyczne owady i jak je znaleźć?
Nasi mali studenci tworzyli „narty z papieru”, starali się przetrwać na bezludnej wyspie, dowiedzieli się skąd się bierze ciepła woda w domu, poznali zasadę funkcjonowania fotowoltaiki i pompy ciepła. Zobaczyli DNA: truskawki, banana, kiwi, winogrona. Obserwowali pod mikroskopem ciekawe owady, a nawet smakowali niektóre z nich. Obliczali BMI własnego ciała.
W sali koncertowej przy dźwiękach fortepianu i skrzypiec wysłuchali utworów m.in. Bacha, Chopina oraz Wieniawskiego.
Uczniowie nie tylko uczyli się lecz również poznawali uroki Lubelszczyzny. Wraz z Przewodnikiem Panem Volodimirem spacerowali po malowniczych zakątkach Lublina poznając jego historię. W Muzeum Cebularza wypiekali cebularza według tradycyjnej receptury. Zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej dowiedzieli się jak dawniej żyli mieszkańcy wsi.
W drodze powrotnej zwiedzali Sandomierz. Przeszli podziemną trasą turystyczną, odwiedzili Zbrojownię, w której wysłuchali ciekawej historii Sandomierza.
Wyjazd był bardzo udany, uczniowie zadowoleni, pełni emocji z nowymi przyjaźniami szczęśliwie wrócili do domu.

materiał: Jolanta Stawicka