Wągrowiec: Pożar garażu w Olesznie, gm. Gołańcz. Wewnątrz butle z gazami

Wczoraj, 4 października 2022 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wągrowcu dotarło zgłoszenie, z informacją o pożarze garażu w miejscowości Oleszno, gmina Gołańcz.

Po przyjeździe na miejsce pożaru pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożarem objęte są trzy stanowiska garażowe oraz samochód osobowy znajdujący się w jednym z boksów. Kierujący Działaniami ratowniczymi w trakcie rozpoznania ustalił, że zagrożony jest zbiornik z olejem napędowym znajdujący się w szczycie budynku, a wewnątrz pomieszczeń objętych pożarem znajdują się bule, ze sprężonymi gazami.

Strażacy w pierwszej fazie działań zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli prąd w budynku i podali  trzy prądy wody na palące się pomieszczenia garażowe, w których znajdował się samochód.

W trakcie gaszenia pożaru strażacy zlokalizowali i wynieśli z pomieszczeń: dwie butle z gazami technicznymi (dwutlenek węgla oraz argon), dwie butle z gazem propan butan 11 kg oraz butle samochodową toroidalną z LPG. Wszystkie butle po wyniesieniu, z pomieszczeń zlokalizowano w bezpiecznym miejscu i poddano procesowi schładzania w zbiorniku z wodą.

Po ugaszeniu pożaru wycięto otwory w dachu budynku w celu oddymienia pomieszczeń.

Pomieszczenia garażowe oraz wszystkie butle zostały sprawdzone kamerą termowizyjną oraz miernikiem wielogazowym w celu wykluczenia zagrożenia.

W działaniach udział brały zastępy PSP i OSP, a na miejscu pożaru obecny był patrol policji.

opracowanie: ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP Wągrowiec
zdjęcia: st. ogn. Krzysztof Rożek, JRG Wągrowiec