„Wciąż zdrowi, bezpieczni i aktywni”. Dzień Seniora z ZUS w Nakle nad Notecią

Dziś, tj. 6 października 2019 roku w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury gościli seniorzy z nakielskiej gminy i kół z terenu powiatu. Nie zabrakło też licznie zaproszonych gośćmi, którzy wspólnie z nakielanami obchodzili „Dzień Seniora”. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Piotr Kalamon – zastępca burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią, Magdalena Wojtaluk – kierownik Inspektoratu ZUS w Nakle nad Notecią, nadkom. Klaudia Ryczek – naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, kpt. Bartosz Walkowiak – zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nakle nad Notecią.
„Zdrowi, bezpieczni, aktywni” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Dnia Seniora, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Nakielskim Ośrodkiem Kultury. Wydarzenie objął patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.
– Co roku na terenie wszystkich oddziałów ZUS, organizowane są wydarzenia dla seniorów, które aktywizują ich i zachęcają do wyjścia z domu, ale także, podczas których mogą dowiedzieć się wielu ciekawych oraz przydanych informacji, które ich dotyczą takich jak zdrowie, bezpieczeństwo, czy przysługujące im świadczenia. To okazja także do spotkań z ciekawymi ludźmi – tłumaczy cel uroczystości rzecznik regionalny ZUS woj. kujawsko-pomorskiego, Krystyna Michałek.
Po oficjalnym rozpoczęciu, strażacy z powiatowej komendy PSP w Nakle dokonali prezentacji medialnej dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mówili oni jak zapobiec m.in. pożarom w mieszkaniach, zaczadzeniem itp. Następnie Hanna Kubisz z nakielskiego ZUS omówiła zasady przyznawania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych) oraz jak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Część artystyczną rozpoczął występ dziecięcego zespołu pieśni i tańca „Młodej Krajny” pod kierownictwem Agnieszki Misiorek-Franków (NOK). Tańce w wykonaniu dzieci wzbudziły żywiołowy aplauz licznie zgromadzonych seniorów. Nie mniejszy entuzjazm wzbudził swoisty pokaz mody w wykonaniu pan z kół gospodyń wiejskich działających na terenie gminy. Pokaz prowadziła Dominika Kałużna. Na zakończenie seniorzy przenieśli się w świat opery i operetki dzięki Łukaszowi Przykłockiemu oraz Michałowi Gacka.
Po występach na gości czekał słodki poczęstunek a który zadbała nakielska gmina.
W czasie całej uroczystości czynne były stoiska z informacjami dla seniorów m.in. ZUS oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

tekst: Jacek Gratkowski
zdjęcia: Dariusz Górzyński