W dniu 20 maja br. już po raz trzeci na całym świecie obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Dzień ten został ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w rocznicę urodzin Antona Janša (ur. 20 maja 1734) słoweńskiego pszczelarza, a zarazem prekursora nowoczesnego pszczelarstwa.
Światowy Dzień Pszczół jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego, rolnictwa i człowieka. Pszczoły miodne zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny owadopylne. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Jednocześnie należy pamiętać, że pszczoła miodna jest jednym z wielu owadów zapylających. W Polsce żyje blisko 500 gatunków pszczół m.in. trzmiele, pszczoły murarki, miesierki, makatki. Zapylaniem roślin zajmują się również niektóre muchówki, chrząszcze, osowate, motyle i inne owady.
W tym momencie warto również pamiętać, że ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami przez producentów rolnych jest wielką troską Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Nie mniej ważne jest też prawidłowe wykonywanie zabiegów ochronnych na działkach, czy w ogrodach przydomowych, zarówno na wsi, jak i w mieście. Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół polecamy zapoznanie się z opublikowanym na stronie Inspekcji komunikatem „Bezpieczeństwo pszczół jest bardzo ważne!”.
W swojej działalności PIORIN bardzo wiele uwagi poświęca owadom zapylającym, prowadząc m.in. kontrole wykonanych zabiegów, w tym sprzętu do stosowania środków ochrony roślin i kwalifikacji osób stosujących pestycydy.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi również eksperymentalną pasiekę zlokalizowaną w Toruniu na terenie Centralnego Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, z której w okresie lotów pszczół prowadzona jest na żywo transmisja. Zachęcamy do prowadzenia obserwacji pszczół w pasiece Inspekcji.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.