Weekend z kulturą

Teatr im. Wilama Horzycy przygotowuje szóstą premierą w tym sezonie. W foyer II piętra zostanie wystawiona tragikomedia Hanocha Levina „Udręka życia”. – To przedstawienie o dwójce ludzi, którzy są na siebie skazani. Ranią się słowami, ale żyć bez siebie nie mogą – powiedział w podkaście „Ucho Horzycy” aktor Niko Niakas. Obok niego na scenie pojawią się Karina Krzywicka i Paweł Tchórzelski. Spektakl wyreżyserowała Eva Rysová. Premiera w sobotę (23 marca). Kolejne przedstawienia w niedzielę (24 marca) i wtorek (26 marca).

Filharmonia Pomorska organizuje dwa koncerty. W piątek (22 marca) pianistka Beata Bilińska i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykonają kompozycje Emmanuela Chabriera, Camille’a Saint-Saënsa i Maurice Ravela. W niedzielę (24 marca) wystąpią trębacz Michał Tyrański i Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Zagrają utwory Johanna Pachelbela, Josepha Haydna, Georga Philippa Telemanna i Henry’ego Purcella.

„Halka” to propozycja Opery Nova. Dzieło Stanisława Moniuszki zostanie zaprezentowane w sobotę, niedzielę i wtorek (23, 24 i 26 marca).

Od piątku do niedzieli (22-24 marca) w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu prezentowany będzie spektakl „Mów mi Italiano”.

„Ironia” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Sztuki Wozownia. Wernisaż odbędzie się w piątek (22 marca). Swoje prace zaprezentują Lola Eyeonyou Potocki, Justyna Koeke, Iwona Lemke-Konart, Cecylia Malik, Ania Nowak, Malwina Rzonca, Jadwiga Sawicka, Aleksandra Ska, Nikola Strenger i Małgorzata Wielek.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na koncert Szafarska Scena Młodych. Wystąpi pianistka Maria Polarczyk. W programie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Karola Szymanowskiego, Siergieja Rachmaninowa i Fryderyka Chopina.

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

 

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: „Udręka życia” fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP