Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim. Posadzono ósmy Dąb Katyński w Nakle nad Notecią

Dzisiaj, 3 maja 2024 roku po mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w nakielskiej farze, uczestnicy przeszli po Pomnik Katyński gdzie złożono wiązanki kwiatów. Wiązanki kwiatów złożyli m.in,: delegacja w składzie Kosma Złotowski poseł do PE, Łukasz Schraiber poseł na Sejm RP, Anna Maćkowska radna Sejmiku Województwa, delegacja Powiatu Nakielskiego w składzie; Tadeusz Sobol starosta nakielski, Tomasz Miłowski wicestarosta, Jarosław Warmke radny Rady Powiatu Nakielskiego, delegacja gminy Nakło nad Notecią w składzie Sławomir Napierała burmistrz miasta i gminy Nakło nad Notecią, Piotr Kalamon zastępca burmistrza, Krzysztof Kopiszka sekretarz urzędu miasta i gminy, delegacja służb mundurowych w składzie: st. bryg. Sławomir Murawski komendant powiatowy PSP, kom. Jan Poźniak komendant powiatowy policji, kpt. Michał Brzóska zastępca dyrektora ZK w Potulicach, delegacje szkół, organizacji.

Po złożeniu wiązanek kwiatów posadzono w Alei Pamięci kolejny Dąb Katyński tym razem honorując kpt. Władysława Antoniego Dawida zamordowanego w 1940 roku w Charkowie.

Władysław Antoni Dawid urodził się w Częstochowie, tam pracował jako urzędnik administracyjny. Gdy wybuchła I wojna światowa zaciągnął się do wojska do Legionów Polskich. Od 1 listopada 1918 roku pełnił służbę w POW w Częstochowie. Brał udział w rozbrajaniu wojsk austriackich. 28 listopada 1918 roku przyjęty został do wojska Polskiego. Po wojnie rodzina przeniosła się do Nakła nad Notecią i zamieszkała przy ul. Potulickiej. Wstąpił również do policji państwowej w Wilnie. Jednak w lipcu 1922 roku został ponownie powołany do służby wojskowej. 31 sierpnia 1934 roku ze względu na stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku. Po 17 września 1939 roku jako oficer rezerwy został powołany do wojska, dostaje się do sowieckiej niewoli i umieszczony w obozie jenieckim w Starobielsku. Pośmiertnie awansowany na stopień kapitana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Dzisiejszy Dąb Katyński posadzili: Wiesława Wachowicz-Ostrowska potomek rodziny, Kosma Złotowski, Łukasz Schreiber, Tadeusz Sobol, Sławomir Napierała i ks. Michał Adamczyk. Wartę honorową przy kamieniu pamiątkowym wystawił harcerze Hufca ZHP Nakło.

Od 8 lat Stowarzyszenie „Rota Nakielska” corocznie sadziła Dąb Pamięci honorując jednego z zamordowanych. W tym roku posadzono ostatni dąb, tym samym inicjatywa dobiegła końca. Powstała przez te lata Aleja Pamięci pozostanie żywym dowodem naszego szacunku i wpisze się na trwałe w historię, historię Nakła nad Notecią.

 

 

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski