„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie (…)”

Rusza 5 edycja kursu oficerskiego „Agrykola” dla żołnierzy Obrony Terytorialnej. Weźmie w nim udział 120 ochotników, z których 5 to żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z nich jest szer. Rafał Elijasz, który 2 listopada rozpoczyna 13-miesięczny kurs na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

1. Kiedy wstąpiłeś do 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej? Co było Twoją motywacją?

Do 8 K-PBOT wstąpiłem 17 listopada 2018 r. Odkąd pamiętam, zawsze chciałem zostać żołnierzem i kontynuować tradycje rodzinne. Pochodzę z rodziny wojskowej i od najmłodszych lat byłem bardzo blisko wojska. Można powiedzieć, że praktycznie wychowywałem się w jednostce wojskowej. Dzieciństwo spędziłem w Cybowie, gdzie życie zarówno moje, jak i moich rówieśników było ściśle z nią związane. Jako osoba dorosła podążyłem jednak w trochę innym kierunku, ale kiedy dowiedziałem się, że w naszym regionie formowana będzie brygada decyzja mogła być tylko jedna.

2. Masz wojskowe tradycje w rodzinie. Kto z Twoich bliskich był żołnierzem?

Mój tata jest emerytowanym oficerem WP. To właśnie dzięki wartościom przekazywanym przez niego podjęcie decyzji o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego było takie łatwe.

3. Nie myślałeś zatem po maturze o służbie zawodowej?

Oczywiście, że myślałem. Ponieważ chciałem iść w ślady mojego ojca (ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Samochodową) to już szkołę średnią wybrałem zgodnie z kierunkiem. Było to technikum samochodowe. Niestety, kiedy przyszedł czas na składanie dokumentów na studia wojskowe, dowiedziałem się, że szkoła ulega rozformowaniu. Podobnie było z innymi uczelniami wojskowymi w tamtym czasie, a ponieważ chciałem dalej się uczyć, to wybrałem studia cywilne.

4. Co robisz w cywilu?

Przez ostatnie ponad dziesięć lat związany byłem z przemysłem obronnym. Pracowałem na różnych stanowiskach w trzech spółkach produkujących i dostarczających uzbrojenie i sprzęt wojskowy na potrzeby zarówno naszej armii, jak i naszych sojuszników. Ponadto również przez ponad dziesięć lat pracowałem dodatkowo jako wykładowca w szkołach policealnych, ucząc marketingu, zarządzania i psychologii społecznej.

5. Zwiedziłeś spory kawałek świata. Czego Cię to nauczyło?

Szacunku dla partnerów siedzących po przeciwnej stronie stołu oraz odmiennych kultur i stylów zachowania. Ponieważ miałem możliwość współpracy z osobami m.in. z Azji, krajów Bliskiego Wschodu, Izraela, Afryki i obu Ameryk nauczyłem się, że nie można zachowywać się w sposób szablonowy i należy potrafić dostosować się do każdej sytuacji.

6. Umiejętności językowe przydają się w wojsku?

Podczas szkoleń rotacyjnych raczej nie, natomiast dość często zdarzało mi się rozmawiać w j. angielskim i rosyjskim z osobami będącymi na kwarantannie podczas służb w ramach operacji Odporna Wiosna czy Trwała Odporność. Ludzie ci często bez żadnej znajomości j. polskiego zobligowani do pozostania w domach czuli się bardzo zagubieni i każda informacja była dla nich niezmiernie cenna. Dodatkowo z racji moich zainteresowań techniką wojskową staram się czytać angielskojęzyczne opracowania i specjalistyczną prasę branżową. Liczę, że przyda mi się to w dalszej karierze wojskowej.

7. W końcu kurs oficerski Agrykola na WAT. Czym dla Ciebie są szlify oficerskie?

Spełnieniem marzeń i potwierdzeniem, że należy stawiać sobie cele i je realizować, nawet jeśli początkowo wydaje się to niemożliwe. Mam wielu znajomych – oficerów, którzy ukończyli tę uczelnię i jestem niesamowicie dumny, że również ja będę miał możliwość poczuć jej klimat. Szlify oficerskie będą też wiązać się z dużą odpowiedzialnością za siebie i za innych.

8. Co dalej?

Najpierw kurs i egzaminy. Później mam nadzieję, że będę mógł przekazywać swoją wiedzę innym i dalej rozwijać się i specjalizować jako żołnierz i oficer Wojska Polskiego.

9. Czego możemy Ci życzyć?

Przede wszystkim żołnierskiego szczęścia i zdobycia tych wymarzonych gwiazdek.

Program szkolenia oficerów Terytorialnej Służby Wojskowej pod nazwą „Agrykola” został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK. Kurs jest prowadzony w trybie stacjonarno – rotacyjnym. Oznacza to, że pierwszy miesiąc kursu odbędzie się stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym i ostatnie dwa tygodnie stacjonarnie.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała 15 stycznia 2018 r. Od początku stawia na szkolenie i rozwój swoich żołnierzy. Do tej pory kursy oficerskie ukończyło 10 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z Kujaw i Pomorza. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą również kurs podoficerski „Sonda”, który ukończyło 35 żołnierzy ochotników z 8 K-PBOT.

Oficer prasowy por. Paweł BANASIAK