XL sesja Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią

Dzisiaj w murach Nakielskiego Ośrodka Kultury miała miejsce XL sesja Rady Miejskiej. 

W obradach udział wzięli obaj zastępcy burmistrza Piotr Kalamon i Krzysztof Błoński wraz z sekretarzem Krzysztofem Kopiszką i skarbnikiem Tomaszem Angielczykiem. Do porządku obrad wprowadzono  projekt uchwały w sprawie ustalenia cen i opłat dodatkowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie na terenie gminy.

Przedstawione w sprawozdaniu burmistrza informacje o obchodzonym jubileuszu Związku Miast i Gmin Nadnoteckich zainicjowały rozpoczęcie dyskusji o przyszłości Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. Radni zwrócili sie do starosty nakielskiego o zabranie głosu w tej sprawie. Zdaniem rajców Zarząd Powiatu Nakielskiego powinien wyrazić zgodę na przejęcie szkoły przez odpowiednie ministerstwo, co umożliwi szkole dalszy rozwój.

Skarbnik Tomasz Angielczyk przedstawił projekty uchwał zmieniające wieloletnią prognozę finansową oraz budżet gminy na rok 2021. Powodem zmian są realizowane obecnie zadania inwestycyjne oraz przesunięcia środków na przyszły rok.

Następnie pochylono się nad projektem sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie ulicy Dożynkowej w Nakle. Po obszernej dyskusji radnych i wyjaśnieniach obecnej na sesji mecenas Elżbiety Manickiej ostatecznie zagłosowano za przyjęciem projektu.

Radni przegłosowali także szereg uchwał m. in.: w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, w ramach przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych pomników przyrody, czy przekazania samochodu pożarniczego dla OSP Łobżenica.

Ważnym punktem sesji było przyjęcie „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Nakło nad Notecią”, będącym strategicznym dokumentem w walce z zanieczyszczeniem powietrza. W dyskusji udział wziął burmistrz Kalamon, który wyjaśnił różnice w programach i poinformował o kolejnych krokach, będących następstwem tzw. uchwały antysmogowej, podjętej przez sejmik Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Szersze informacje na ten temat podane zostaną w osobnym artykule.

Następnie wysłuchano informacji z wykonania budżetu za I. półrocze  oraz omówiono sytuacje w rolnictwie i leśnictwie. Na zakończenie głos zabrali radni w wolnych wnioskach. Wnoszono m. in. o poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych w Występie i Paterku. Ponownie zaapelowano do starosty nakielskiego: o uporządkowanie terenu wokół nakielskiego szpitala i wybudowania przystanku autobusowego w miejscowości Gorzeń.

źródło: UMiG Nakło nad Notecią