Dziś obchodzimy Dzień Savoir-Vivre

Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco. Obchodzony jest od 2016 roku i ma na celu propagowanie grzeczności obyczajowej. Data 3 czerwca jest nieprzypadkowa z dwóch powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, natomiast trzeci dzień po dniu dziecka ma symbolizować okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu nasiąknie”.

Wyrażenie „savoir-vivre” pochodzi z języka francuskiego. Pierwsze słowo oznacza „wiedzieć”, a drugie „żyć”. Można więc przetłumaczyć ten zwrot jako „sztuka życia”. Savoir-vivre to zbiór zasad, które pomagają człowiekowi w codziennym życiu. Dzięki nim wiemy jak nakrywać do stołu, podawać jedzenie i picie, dobrze wyglądać, właściwie się ubierać (dress code) oraz jakie normy towarzyskie obowiązują np: w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach. Dotyczy również zachowania się w szczególnych sytuacjach komunikacji (także telefonicznej i internetowej).

Biblioteka w Trzeciewnicy zachęca do wypożyczania książek, które w ciekawy i zabawny sposób przybliżą dzieciom podstawowe zasady dobrego wychowania. Książki przekonują, czasem za pomocą interesujących baśni i zabawnych historyjek obrazkowych, że warto w życiu dbać o czystość, być grzecznym, miłym i kultularnym. W bibliotece w Ślesinie dostępne są woluminy autorstwa Elisabeth Bonneau, Joanny Krzyżanek oraz Heleny Hrynkiewicz.

Kto powinien pierwszy podawać rękę? Ile czekoladek można zjeść podczas przyjęcia urodzinowego? Czy wypada oglądać film, kiedy przyszli goście? Jak długo można rozmawiać przez telefon? – odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książkach, które czekają w naszych bibliotekach. Zapraszamy do bibliotek!

autorzy: Kamila Matylis/Justyna Widawska PiMBP w Nakle nad Notecią