IKEA prowadzi staże i zatrudnia osoby z doświadczeniem uchodźczym

IKEA po raz kolejny pokazuje, że jej siła tkwi w różnorodności. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce – we współpracy z Fundacją Ocalenie – uruchomiła systemowy program stażowy dla uchodźczyń oraz uchodźców i zapowiada jego kontynuację w 2023 roku.

Budowanie przyjaznego środowiska pracy wynika z wartości firmy, których podstawę stanowią otwartość i szacunek do drugiego człowieka. IKEA jest miejscem, w którym każdy może być sobą, czuć się swobodnie oraz bezpiecznie. Do końca 2023 roku globalnym celem firmy jest wsparcie 2,5 tys. uchodźczyń i uchodźców w 300 sklepach zlokalizowanych w 30 krajach. Chodzi o pomoc w zdobyciu umiejętności niezbędnych do udziału w rekrutacjach i do podjęcia w przyszłości pracy w IKEA lub w innych firmach.

W marcu 2022 roku IKEA Retail w Polsce uruchomiła pilotaż programu stażowego dla osób z doświadczeniem uchodźczym „Skills for Employment”. Był to projekt, w którym uczestniczyło 10 stażystek i stażystów pochodzących z pięciu różnych krajów: Białorusi, Tadżykistanu, Czeczenii, Iraku oraz Pakistanu. Podczas półrocznych płatnych staży pracowali oni w różnych działach sklepu IKEA na Targówku. W czasie pracy brali też udział w intensywnym kursie języka polskiego, a po zakończeniu projektu sześć osób dołączyło do zespołu IKEA na stałe. Kolejna edycja projektu wystartuje już w marcu 2023 roku.

Aliautsina, uczestniczka pierwszej edycji programu, a obecnie pracowniczka działu Logistyki w IKEA na warszawskim Targówku, wskazuje: „Nigdy nie pracowałam w sklepach, korporacjach, ale wiem, że każda korporacja mówi o dewizach korporacyjnych. Posiadają swoje slogany, np. „jesteśmy rodziną”. W IKEA to wszystko prawda, wszyscy są bardzo przyjaźni”.

Aliautsina opowiada o swoich wrażeniach z pracy w IKEA w krótkim filmie, dostępnym na YouTube. Swoimi przemyśleniami dzieli się także pracowniczka IKEA – Oriana, która koordynowała staże w dziale Food.

„Skills for Employment” to jeden z pierwszych tego typu programów aktywizacji zawodowej w Polsce, który IKEA, razem ze swoim wieloletnim i sprawdzonym partnerem – Fundacją Ocalenie – oraz organizacjami działającymi lokalnie, ma zamiar rozwijać w kolejnych latach. W następnej edycji projektu wezmą udział sklepy IKEA w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, warszawskim Targówku i podwarszawskich Jankach. IKEA planuje zaprosić do programu ponad 50 uczestniczek i uczestników, którzy w marcu przyszłego roku rozpoczną swoje półroczne staże. Podobnie, jak w 2022 roku, stażystki i stażyści zostaną zaangażowani w pracę w różnych działach sklepów IKEA. Takimi działaniami firma pragnie realnie wpływać na sytuację uchodźczyń i uchodźców na polskim rynku pracy, a także inspirować innych przedsiębiorców.

Program stażowy „Skills for Employment”, to nie tylko szansa na zdobycie nowych umiejętności dla jego uczestników i uczestniczek, ale również możliwość budowania różnorodnych zespołów w organizacji. Jak podkreśla Ewa Baturo, Liderka projektu ds. Zatrudniania Osób z Doświadczeniem Uchodźczym w IKEA Retail Polska: „Z wielu badań wiemy o tym, że takie zespoły pracują w bardziej efektywny i innowacyjny sposób. Otwartość, wrażliwość na drugiego człowieka, spojrzenie z innej strony na znane sytuacje dają ogromne możliwości nauki i rozwoju naszym pracownikom i pracowniczkom. Zespoły, które przyjęły stażystów i stażystki, mogły poznać osoby z innych kręgów kulturowych, a co za tym idzie nowe perspektywy i talenty”. Dodaje też, że osoby uchodźcze zazwyczaj dłużej pozostają u tego samego pracodawcy i wykazują się większą odpornością oraz zdolnościami adaptacyjnymi.

Kryspin Fic – Biuro Prasowe IKEA Retail w Polsce