Najważniejsze bezpieczeństwo
Służba Więzienna zapewnia obywatelom bezpieczeństwo poprzez izolację sprawców przestępstw. Podejmuje także szereg oddziaływań mających na celu ich bezkolizyjny powrót do społeczeństwa po opuszczeniu murów więzienia. Jedną z grup osób przebywających w warunkach izolacji są skazani na długoterminowe kary pozbawienia wolności – poczynając od wyroków 5-letnich, a kończąc na 25-letnich czy dożywotnich karach pozbawienia wolności.
Artefakt
Od października 2016 roku w potulickiej jednostce penitencjarnej systematycznie prowadzony jest program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn.” Artefakt”. Od tego czasu przeprowadzono już 9 edycji programu. Kolejna edycja zaplanowana jest na wrzesień br. Prowadzony program stanowi autorski pomysł funkcjonariuszek z Zakładu Karnego w Potulicach – kpt. Magdaleny Kuzimskiej – inspektor terapii z Oddziału Terapeutycznego dla osób uzależnionych od alkoholu oraz mł. chor. Justyny Sejdowskiej – wychowawcy działu penitencjarnego. Do prowadzenia programu włączył się także st. szer. Michał Komar – psycholog Oddziału Terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi. W/w program zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji i tym samym wpisany został na listę programów rekomendowanych, z których mogą korzystać funkcjonariusze z całej Polski.
Obszar działań
Całokształt oddziaływań ma czterowymiarowy charakter – modyfikacje poznawczych struktur osobowości, zadośćuczynienie społeczeństwu w związku z popełnionym przestępstwem, podtrzymanie więzi rodzinnych, które mogą w trakcie długotrwałej izolacji penitencjarnej ulec osłabieniu, a stanowią istotny element procesu resocjalizacji oraz wymiar samorealizacji jak i niwelowania napięć i stresów spowodowanych sytuacją trudną jaką jest pobyt w instytucji totalnej. W ramach prowadzonych oddziaływań funkcjonariuszki za zgodą płk. Jarosława Nurkiewicza – Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach umożliwiają skazanym brać udział w różnych akcjach charytatywnych – obecnie trwają przygotowania do włączenia się w akcję „Ośmiorniczki dla wcześniaka”. Działanie to ma także na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych osób.
Resocjalizacja
Pożądaną resocjalizacyjną zmianą dotyczącą przejawiania zachowań aspołecznych jest zmiana struktur poznawczych odpowiedzialnych za sposób postrzegania siebie i rozumienie świata społecznego, co składa się także na poczucie sensu życia. Dlatego prowadzone oddziaływania w ramach omawianego programu są skierowane w głównej mierze na rozwój poznawczy i emocjonalny, który zapewnia człowiekowi podejmowanie konstruktywnych zachowań w sytuacji wystąpienia stresu prowadzącego do podejmowania zachowań nieakceptowanych społecznie oraz niwelowania skutków prizonizacji.
tekst: mł. chor. Justyna Sejdowska
zdjęcie: kpt. Jarosław Nurkiewicz