Muzyczne spotkanie w nakielskiej Dwójce

405
Najmłodsi uczniowie nakielskiej Dwójki co miesiąc uczestniczą w spotkaniach z muzykami Filharmonii Pomorskiej. W ubiegłym tygodniu odbył się ostatni koncert w tym roku kalendarzowym, pora więc na podsumowanie koncertów w poszczególnych miesiącach tego roku szkolnego.

We wrześniu dzieci uczestniczyły w koncercie „Jaka to melodia”i  sprawdzały z jakich elementów składa się utwór muzyczny, „z czego tworzy się muzykę”. Podczas wrześniowego spotkania muzycy udowadniali, że nie tylko utwory melodyjne, ale również te, którym zarzuca się niemelodyjność, mają szansę na powodzenie oraz co sprawia, że utwór „wpada nam w ucho”.

W październikowym koncercie muzycy podzielili się „Garścią dźwięków, szczyptą ciszy czyli rytmem” Uczniowie sprawdzali, że rytm jest wszędzie. Zaobserwować go można w przyrodzie i codziennym życiu – w następstwie pór roku, dnia i nocy, a także przy oddychaniu czy chodzeniu.  Rytm z pewnością odnaleźć też można w muzyce. Jak ważną rolę pełni oraz jakie dźwięki uwięzione są w ciekawych instrumentach rytmicznych.

Podczas szczególnej, listopadowej audycji „Cudze chwalicie, swego nie znacie” muzycy zaprezentowali piękno muzyki polskiej. Wraz z uczniami sprawdzali, co ją wyróżnia i czym inspirowali się polscy kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Michał Kleofas Ogiński, Mieczysław Karłowicz czy Ignacy Jan Paderewski. Wbrew melancholijnej listopadowej aurze zabrzmiały ogniste mazurki, skoczne krakowiaki i dostojne polonezy.

Grudniowa propozycja to „Bajkowa zima”. Czy dźwiękiem można wyczarować zimowe pejzaże? Jak to zrobić? Jak o zimie pisali kompozytorzy? Czy w ogóle powstały muzyczne ilustracje? Na te i inne pytania odpowiedzieli artyści podczas grudniowego spotkania. Zimową porą zagrali, a także zaśpiewali rozmaite zimowe kompozycje. Nie zabrakło też znanych utworów świątecznych oraz kolęd, które wprowadziły nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Następne muzyczne spotkanie w styczniu!

Monika Stachowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią