Nakło nad Notecią: Gminne rozpoczęcie Roku Szkolnego 2022/2023

Dziś, dzieci i młodzież w całym kraju, po wakacyjnej przerwie, powrócili do szkół. W gminnych placówkach na zajęcia będzie uczęszczało 2974 dzieci i uczniów.

Inauguracja gminnego rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Paterku. Na uroczystość przybyli uczniowie, rodzice, grono nauczycielskie oraz zaproszeni goście, a wśród nich Sławomir Napierała – burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Paweł Wiśniewski – przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Grabarski – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia, Polityki Społecznej i Porządku Publicznego RM w Nakle, Anna Biniakowska – dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji oraz ksiądz proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku Mariusz Zbieranek.

Zgromadzonych w sali gimnastycznej przywitała Alina Sławkowska – dyrektor placówki. Następnie głos zabrał burmistrz Sławomir Napierała, który swoje przemówienie zaczął od wspomnienia okresu z przed 83 lat, gdy polskie dzieci nie poszły do szkół.

„Wybuchła wojna, szczególnie brutalna dla Polaków, którzy w niemieckich planach, mieli zostać w większości wymordowani, a reszta miała stać się narodem niewolników. W czasie okupacji straciliśmy połowę ludzi z wyższym wykształceniem, a naukę w szkołach ograniczono do poziomu czwartej klasy. Około 200 tysięcy polskich dzieci zostało odebranych rodzicom i poddanych germanizacji”– mówił włodarz.

„Niestety. Od pół roku jesteśmy świadkami wojny, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą – na Ukrainie. Tam wiele dzieci zostało pozbawionych nauki w trakcie roku szkolnego. Wielu zginęło podczas bombardowań obiektów cywilnych, wielu odebrano rodzicom i wywieziono w głąb Rosji celem rusyfikacji. Sporo tych dzieci, uciekając przed wojną, rozpocznie rok szkolny 2022/23 w polskich szkołach – także u nas. Tym właśnie ten rok szkolny będzie różnił się od poprzednich. Na szczęście możemy go rozpocząć bezpiecznie i bez obaw chłonąć wiedzę” – kontynuował burmistrz.

Następnie głos zabrał Paweł Wiśniewski – przewodniczący RM oraz ksiądz proboszcz. Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna, którą przygotowali uczniowie klas II pod opieką wychowawców klas. Na zakończenie zostali zaprezentowani wychowawcy klas I oraz uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkole.

Przygotowanie placówek na nowy rok

Dla uczniów okres wakacji to czas odpoczynku i relaksu. Ale obiekty szkolne wcale wtedy nie zamierają. Ten czas jest wykorzystywany na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-konserwatorskich. Objęły one praktycznie wszystkie szkoły:

  • w ZSP nr 3 wyremontowano między innymi klatkę schodową, dwie sale lekcyjne, dwie łazienki, wymalowano część pomieszczeń i ogrodzenie.
  • w ZSP nr 4 była to modernizacja kilku pomieszczeń oraz remont instalacji wodno-kanalizacyjnej
  • w ZSP w Paterku między innymi wymalowano klatkę schodową, salę konferencyjną i magazyn zewnętrzny, ogrodzono plac zabaw, zamontowano dodatkową furtkę w ogrodzeniu.
  • w ZSP Potulice wyremontowana została sala lekcyjna, szatnia i ogrodzenie
  • w ZSP Ślesin przeprowadzono remont sali lekcyjnej oraz wymieniono instalację kanalizacyjną
  • w ZSP Występ zmodernizowano stołówkę, wyremontowano toaletę, powstał plac zabaw i siłownia zewnętrzna, w budowie jest boisko przyszkolne
  • Przedszkole nr 2 przeszło docieplenie ścian i malowanie elewacji.

Gminna oświata w liczbach

Sieć placówek oświatowych na terenie gminy Nakło n. Not. nie uległa zmianie; nauczanie będzie prowadzone w 6 zespołach szkolno-przedszkolnych, szkole podstawowej, przedszkolu i szkole muzycznej.

W naszej gminie nowy rok szkolny rozpoczęło 2974 uczniów, w tym 283 w pierwszej klasie. Do prowadzonego przez gminę przedszkola nr 2 będzie uczęszczać 80 dzieci. W Szkole Muzycznej I stopnia zajęcia będzie miało 93 uczniów. Przekazywaniem wiedzy zajmie się w gminie 317 nauczycieli.

Gminne rozpoczęcie roku szkolnego poprzedzone zostało upamiętnieniem zamordowanych w paterkowskim żwirowisku. Tomasz Pasieka – dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej, zgromadzonym pod pomnikiem delegacjom, przedstawił rys historyczny z tamtych tragicznych wydarzeń. Ksiądz Zbieranek pomodlił się za poległych, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

źródło: UMiG Nakło nad Notecią