Nakło nad Notecią: Partnerska przyjaźń kwitnie

Wydarzenia sportowe czy kulturalne, na które zapraszamy naszych partnerów, mają również inny wymiar – to możliwość, by prezentować rozwiązania, które wdrażamy w mieście i gminie. 

Międzynarodowy Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Mariana Kensego zgromadził 10 drużyn, w tym trzy z miast partnerskich: Naklo (Czechy), Elsterwerda (Niemcy), Naklo (Słowenia). Wraz z drużynami przyjechali także włodarze tych miast, aby obserwować piłkarskie zmagania. Korzystając z okazji, rozmawialiśmy o kierunkach dalszej współpracy zgodnie z podpisanymi partnerskimi umowami. Rozmowy w tym zakresie odbyły się w grupach w trakcie turnieju. Partnerom przedstawiono, na jakim etapie znajdują się wnioski złożone do Brukseli w ramach programu Erasmus, w którym poza miastami partnerskimi, udział bierze jeszcze miasto Sosnowiec. Są to trzy wnioski ukierunkowane na młodzież: rozwój przedsiębiorczości, współpraca na gruncie sportu amatorskiego, szeroko rozumiana polityka młodzieżowa. Na realizację tych projektów między miastami można otrzymać 100-procentowe dofinansowanie z UE. W dalszej części strony zaprezentowały propozycje do realizacji współpracy w tym roku. Po spotkaniach włodarzom z partnerskich miast pokazano też ostatnio zrealizowane w Nakle nad Notecią inwestycje oraz te będące w trakcie realizacji. Wizyta delegacji niemieckiej zakończyła się w niedzielę w Potulicach, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i znicze przy kamieniu niemieckich ofiar obozu w Potulicach oraz przy pomniku upamiętniającym polskie ofiary tego obozu.

Ponadto, oprócz delegacji z miast partnerskich, na XXVIII MHTPN im. M. Kensego pojawiła się również drużyna z zaprzyjaźnionej ukraińskiej gminy Chrystyniwka, a wraz z nią Marharyta Biletska – dyrektor wydziału edukacji w tamtejszym urzędzie. Delegatka w sobotnie południe odwiedziła Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Nakle nad Notecią, gdzie dyrektor placówki Tomasz Rompalski przybliżył kulisy jej funkcjonowania, realizacji projektów, dzięki którym m.in. klasy zyskują nowy wygląd, a także odpowiadał na nurtujące pytania odwiedzającej. Ponadto urzędniczka mogła na własne oczy zobaczyć nakielski stadion, teren budowy lodowiska, a także krytą pływalnię Naquarius. Są plany, by kontynuować współpracę z Chrystiniwką, także w temacie edukacji.

W ostatnich latach Nakło nad Notecią dobrze realizowało założenia umów partnerskich ze swoimi przyjaciółmi z Niemiec, Słowenii czy Czech. Do niezwykle owocnych i udanych można zaliczyć wymiany m.in. uczniowskie czy nauczycielskie, a także liczne wyjazdy studyjne. Partnerzy wyrażają chęć dalszego rozwoju przyjaźni pomiędzy naszymi miastami.

 

 

źródło: Urząd Miasta i Gminy Nakło nad Notecią

zdjęcia: Szymon Niemczewski