Narodowe czytanie na Przystani. Regał zapełniony książkami!

W ósmą edycję Narodowego Czytania postanowił się włączyć Powiat Nakielski, salę konferencyjną Przystani Powiat Nakielski zapełniło głośne czytanie utworu Brunona Schulza pt. Mój ojciec wstępuje do strażaków. Czytania tej niełatwej lektury podjęli się uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią: Oliwia Żywicka, Martyna Bojewska, Kaja Arndt, Martyna Muzalewska, Jakub Murek, Eryk Wnuk, Fabian Piszczek, Miłosz Kuta, Dominik Szeleźnik, Jakub Mistrzak wraz z nauczycielką języka polskiego – Justyną Narożną. Do akcji włączyło się także Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią ze starostą nakielskim – Tadeuszem Sobolem oraz wicestarostą nakielskim – Tomaszem Miłowskim na czele wraz z pracownikami wydziału rozwoju.

Pierwszy fragment należał do Starosty:

„W pierwszych dniach października powracaliśmy z matką z letniska, położonego w sąsiednim departamencie kraju, w lesistym dorzeczu Słotwinki, przesączonym źródlanym szmerem tysiąca strumieni. Mając jeszcze w uszach szelest olszyn przetykany świegotem ptaków, jechaliśmy w wielkiej starej landarze, rozrosłej ogromną budą, jak ciemną rozłożystą gospodą, stłoczeni wśród tobołków, w głębokiej, aksamitem wyścielanej alkowie, w którą karta po karcie zapadały przez okno kolorowe obrazy pejzażu, jakby tasowane powoli z ręki do ręki.”

Po skończonym czytaniu, uczestnicy akcji wraz z gośćmi przenieśli się do szklanego segmentu Przystani. Na miejscu, starosta nakielski wraz z wicestarostą dokonali oficjalnego otwarcia pierwszego w powiecie regału wolnej wymiany książek. Od tego momentu każdy, kto zawita na nakielską marinę będzie mógł bez skrępowania wybrać z regału pozycję go interesującą, przeczytać w dowolnym miejscu oraz odłożyć na miejsce, by książka mogła być w nieustanym „obiegu”. Na osoby, które w tym dniu zostawiły na regale własne książki, czekał upominek. Mebel został zapełniony ciekawymi pozycjami – już teraz każdy znajdzie coś dla siebie.

Pamiętajcie, że przez cały czas możecie przynosić książki, które zasługują na „drugie życie”, a w domach już tylko zbierają kurz.

autor: Monika Oleś /zdjęcia: Adrian Prusakowski (Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią)