Poczciwy cynik z „Przekroju”. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ślesinie

W środę, 22 listopada 2023 roku w bibliotece w Ślesinie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była opowieść o twórcy i wieloletnim redaktorze naczelnym „Przekroju” – Marianie Eile, autorstwa Mariusza Urbanka.
Marian Eile był ekscentrykiem – wizjonerem. Miał swój plan, swoją wizję magazynu, który tworzył mimo trudnych czasów, w których przyszło mu żyć i pracować. „Przekrój” był przez lata fenomenem na polskim rynku prasowym i solą w oku ówczesnej władzy. Czytali go wszyscy – przedwojenna inteligencja, mieszczanie, robotnicy, sprzątaczki i rządzący. Eile potrafił radzić sobie z wymaganiami władzy, omijał cenzurę, przyciągał wybitnych dziennikarzy i grafików. Na kartach książki znajdziemy Marię Dąbrowską, Leopolda Tyrmanda, Sławomira Mrożka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Janinę Ipohorską i wiele innych postaci.
Biografia Eilego nie należy do lektur łatwych, ale z pewnością warto po nią sięgną, bo to kolejna fenomenalna książka Mariusza Urbanka, która nie pozwala zapomnieć o przeszłości.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 13 grudnia o godz. 15:00, a omawiać będziemy książkę Hazel Gaynor „Grace, córka latarnika”.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Justyna Widawska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią, filia w Ślesinie