Posiedzenie Rady Dialogu

Marszałek Piotr Całbecki przewodniczył dzisiejszemu (20 lutego 2023 roku) posiedzeniu plenarnemu Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. KPWRDS spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim, w porządku obrad znalazły się m.in. Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027, wpływ impasu w kwestii środków Krajowego Funduszu Odbudowy na sytuację gospodarcza kraju i regionu oraz pochodne wojny na Ukrainie.

– To i najbliższe posiedzenia zdominują z całą pewnością sprawy związane z nową perspektywą budżetu unijnego, mam tu na myśli realizację naszego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Chcemy włączyć radę w tę problematykę tak, by był to stały punkt naszych spotkań, przynajmniej raz w roku, kiedy będziemy mówili o postępach w realizacji i wsłuchiwali się w postulaty zarówno strony związkowej, jak i przedstawicieli pracodawców – powiedział przed posiedzeniem marszałek Piotr Całbecki.

FEdKP 2021-2027 to nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Jego wartość to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Na sam tylko niskoemisyjny transport miejski przeznaczamy 132 miliony euro, na zieloną energetykę i ochronę środowiska blisko 400 milionów euro. Prawie pół miliarda euro to pieniądze na szeroko rozumianą politykę społeczną. Jedną czwartą budżetu programu będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, a 180 mln euro, 10 proc. wartości programu,  przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych.

Zobacz Uruchamiamy program regionalny 2021-2027

Polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to 22,5 mld euro dotacji oraz 12,1 mld euro tanich pożyczek, rozpisanych na transze do końca 2026 roku. Impas w uzgodnieniach dotyczących KPO między polskim rządem a Komisją Europejską sprawia, że pierwsze pieniądze Polska otrzyma najprawdopodobniej dopiero na wiosnę.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na wsparcie to składają się konwoje z pomocą humanitarną i szeroko zakrojona pomoc uchodźcom w zaaklimatyzowaniu się (punkty informacyjno-doradcze, miejsca tymczasowego pobytu, punkty wydawania posiłków, paczki żywnościowo-higieniczne, e-szkoła i warsztaty języka polskiego, dedykowany serwis internetowy, dedykowane wydarzenia kulturalne) oraz zorganizowanie i utrzymywanie instytucji opiekuńczo-terapeutycznej dla podopiecznych ewakuowanego domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie. W tym roku na pomoc Ukraińcom chcemy wydać ponad 5 milionów złotych.

Podczas dzisiejszego posiedzenia przyjęto program działania Rady Dialogu na 2023 rok.

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (KPWRDS), podobnie jak 15 jej odpowiedników w pozostałych polskich regionach, jest umocowaną ustawowo wojewódzką instytucją dialogu społecznego. Zasiadają w niej przedstawiciele samorządu terytorialnego, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych i organizacji pracodawców. Misją rady jest między innymi opiniowanie dokumentów strategicznych oraz rozpatrywanie ważnych, z punktu widzenia zachowania pokoju społecznego, sytuacji konfliktów między pracownikami i pracodawcami. Rotacyjną prezydencję w KPWRDS sprawuje obecnie reprezentujący stronę samorządową marszałek Piotr Całbecki.

Zobacz też Obradowała Rada Dialogu Społecznego

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Toruń, 20 lutego 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP