Poszukiwanie osób zaginionych, szkolenie żołnierzy WOT z OSP

Poszkodowany zakleszczony w pojeździe, małoletni zaginęli w lesie- to scenariusz ćwiczeń, które przewidywały działanie na kilku kierunkach. Należało pomóc przy wypadku, odnaleźć zaginionych i udzielić im podstawowej pomocy przedmedycznej. Tak wyglądało wspólne szkolenie terytorialsów i strażaków OSP.

Wypadek komunikacyjny i zaginione dzieci

W miniony weekend  90 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkoliło się wspólnie ze strażakami OSP. Zajęcia miały na celu wypracowanie wspólnego działania,  wykorzystanie zasobów jednostek i  tym samym skuteczne działanie na wypadek wystąpienia rzeczywistego zagrożenia.

Jedną z podstawowych funkcji zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej jak i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych jest jak najszybsza pomoc w razie jakiegokolwiek zdarzenia. W tym celu zarówno żołnierze, jak i strażacy szkolą swoje umiejętności jak również nabywają nowe kompetencje. W wielu przypadkach skuteczna pomoc jest warunkowana szybkością podejmowania decyzji, jak i osobistą gotowością niesienia pomocy przez każdego zaangażowanego ratownika.

To szkolenie zostało zorganizowane po to, abyśmy my – żołnierze, ale i strażacy poznali nawzajem swoje mocne ale i słabsze strony. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia ważny jest czas, dlatego musimy przede wszystkim wiedzieć czego możemy od siebie nawzajem oczekiwać i jak ze sobą współpracować-powiedział dowódca szkolenia i organizator z ramienia 81 batalionu w Toruniu, ppor. Dawid Zieliński.

W ćwiczeniach wzięło udział 55 druhów z 9 jednostek OSP (Zaduszniki, Wielgie, Witkowo, Oleszno, Płonczyn, Zakrzewo, Tupadły, Czarne, Suradówek).

Scenariusz szkolenia przewidywał, że do stanowiska kierowania OSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodowym.
Pojazdem podróżowały najprawdopodobniej  3 osoby (1 dorosła i 2 dzieci). Osoba dorosła była uwięziona w samochodzie i trzeba było  jej umożliwić wydostanie się na zewnątrz przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz udzielić pierwszej pomocy. Z informacji przekazanych do stanowiska kierowania przez świadków – dzieci miały opuścić auto same i udać się po pomoc. Najprawdopodobniej weszły w las i się zgubiły i same potrzebują opieki. Prawdopodobne jest też, że mogły wpaść do zbiornika wodnego. Należy ustawić tyralierę przez całą szerokość lasu od drogi do zbiornika wodnego i prowadzić poszukiwania na odległości około 1,2 km od wypadku i iść w stronę auta. Wśród poszukujących zabezpieczyć kilku ratowników KPP z plecakami medycznymi (WOT). Druhowie z jednostki OSP(Czarne) poruszają się po drodze gruntowej równolegle z tyralierą zabezpieczając deski medyczne na wypadek potrzeby transportowania poszkodowanych. W równoległym czasie co poszukiwania w terenie odbywają się poszukiwania na wodzie (OSP Wielgie + WOT).

Druh OSP Sławomir Sadowski przyznał, że ćwiczenia przyniosły wymierny efekt w postaci zwiększonej gotowości bojowej służb. Ponadto oddziały o różnym charakterze w dość krótkim czasie zintegrowały swoje działania w sposób efektywny i skoordynowany.

Organizatorzy szkolenia przewidują dalszą współpracę w zakresie podnoszenia możliwości współpracy pomiędzy druhami a terytorialsami. Mają jednak nadzieję, że ich kompetencje i umiejętności w tym zakresie nie będą musiał być sprawdzane w rzeczywistych warunkach.

Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość łączenia życia cywilnego- pracy służby na rzecz obrony ojczyny i pomocy lokalnym społecznościom.

Jeśli i Ty chcesz być „zawsze gotowym i zawsze blisko”?

Wstąp do WOT. Odwiedź najbliższe WCR lub https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Kolejne szkolenie podstawowe  już 06.10 br.

 

Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnejppor. Julia ROZWOROWSKA-WOLAŃSKA