Poważny wypadek pod Włocławkiem, Terytorials 8K-PBOT udziela pierwszej pomocy

Szer. Melkowski Dawid, żołnierz OT z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, cichy bohater, udzielił pierwszej pomocy w poważnym wypadku na DK 91 z Włocławka do Ciechocinka w miejscowości Siutkówek.
Jadąc samochodem około godziny 16.00, zauważył jadący przed nim samochód marki Renault, który zaczął zjeżdżać na przeciwny pas ruchu, po czym zjechał do rowu i uderzył w przepust.

Widząc to zdarzenie szer. Melkowski Dawid zatrzymał się i pobiegł zobaczyć co się stało.

„Po podejściu do samochodu zobaczyłem, że w aucie znajduje się kobieta, która kierowała autem i czwórka jej dzieci. Po wstępnej ocenie sytuacji, poprosiłem osobę, która się zatrzymała, aby zadzwoniła na numer alarmowy, a sam przystąpiłem do ewakuacji rannych z pojazdu i udzielaniu pierwszej pomocy”- komentuje całe zdarzenie szer. Melkowski Dawid.

„Na tylnym siedzeniu auta znajdowała się trójka dzieci. Dziewczynka w foteliku, która miała około 3 lata, chłopiec około 10 lat i dziewczynka około 12 lat. Z przodu natomiast na miejscu pasażera siedziała kolejna dziewczynka, która miała ok. 12 lat”.

„Drzwi od strony pasażera blokował słup, nie dało się ich otworzyć to utrudniało sytuację. Po ewakuacji wszystkich pasażerów pojazdu i wstępnej ocenie poszkodowanych, przejąłem rozmowę z dyspozytorem przedstawiając mu stan poszkodowanych i jednocześnie poinformowałem, że jestem przeszkolony z KPP”- mówi szer. Melkowski Dawid.

„Potem przystąpiłem do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. U dziewczynki siedzącej z tyłu na siedzeniu, stwierdziłem złamanie prawej ręki krwotok z jamy ustnej i uraz nogi. Osoba kierująca skarżyła się na ból kręgosłupa. Druga dziewczynka odczuwała ból klatki piersiowej, natomiast chłopiec i najmłodsza dziewczynka nie odnieśli większych obrażeń”- relacjonuje całe wydarzenie szer. Melkowski Dawid, żołnierz OT 8K-PBOT.

„Po przyjeździe karetki pogotowia przekazałem wszystkie informacje, które udało mi się uzyskać z wywiadu z poszkodowanymi oraz informacje o stanie zdrowia poszkodowanych, które zaobserwowałem sam. Ratownicy przystąpili do dalszych czynności. Po przesłuchaniu przez policje pojechałem do domu”.

Taka postawa zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Działania szer. Melkowskiego są realnym i praktycznym wymiarem misji WOT, której głównym zadaniem jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

Nadzorowanie stanu zdrowia dzieci oraz ich matki do przyjazdu karetki i przekazanie wszystkich niezbędnych informacji ratownikom zasługuje na najwyższe uznanie. Dzięki wiedzy medycznej, którą zdobył na szkoleniach, uratował życie nie tylko dzieciom ale również ich matce.

Jesteśmy dumni, że tacy ludzi są żołnierzami OT 8K-PBOT!!!

por. dr Diana Warchocka rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej