WOTGames – tak wyglądało Święto Wojsk Obrony Terytorialnej na sportowo

To już czwarte święto najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy oprócz tradycyjnych obchodów centralnych Terytorialsi świętowali w swoich stałych rejonach odpowiedzialności, starając się zmotywować lokalne społeczności do zdrowego, sportowego trybu życia przy okazji zawodów WOTGames.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej świętowała w Szubinie. Stadion boczny przy ul. Orzeszkowej stał się miejscem sportowych zmagań całych rodzin. „Akademia Terytorialsa” przygotowana specjalnie dla dzieci, motywowała milusińskich do aktywności fizycznej poprzez 8 specjalnie przygotowanych zabaw. „Zabawa w chowanego”, „Sokole oko”, „Szkoła przetrwania”, czy „Poszukiwacz skarbów” umożliwiały dzieciom skorzystanie z prawdziwego wykrywacza metali, lornetki wojskowej czy krycie się pod siatkami maskującymi. Nie zabrakło nauki rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa z wojskowymi specjalistami tematyki przetrwania w terenie.

– „Rodzice mi powiedzieli, że są jakieś nagrody to się zachęciłem tym. Są bardzo fajne konkurencje” – młody uczestnik akademii Terytorialsa.

„Wspaniała dwunastka” pozwoliła zasmakować odrobiny wojskowego rzemiosła nieco starszym zawodnikom w dwóch kategoriach wiekowych: „Rekrut” – do 18 roku życia i „Terytorials” – dla osób pełnoletnich. Również w tym wypadku nie zabrakło wyszukanych konkurencji. „Rzut granatem”, „Dostawa amunicji”, „Wymagający porucznik” czy „Musztra z pojazdami”. Rywalizacja w tych konkurencjach polegała m.in. na rzucie piłką lekarską, biegu w kamizelce kuloodpornej i hełmie ze skrzynkami amunicyjnymi w rękach, pchaniu wojskowego quada czy przetaczaniu opony od pojazdu STAR 266 na czas.

– „Uczestnicy cywile, dzieci, młodzież, a także żołnierze muszą się wykazać sprawnością w bieganiu, podnoszeniu ciężarów, czy przepychaniu quada. Potrzeba również odrobiny poczucia humoru bo mamy też konkurencję skakania w workach” – szer. Paweł Kolczyński 82 blp.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej sportem stoi! Przy okazji sportowego pikniku nie mogło zabraknąć żołnierzy – sportowców. Terytorialsi, którzy mają sukcesy w różnych dyscyplinach, opowiadali jak zacząć przygodę ze sportem i osiągać wyznaczone cele. Tajniki biegów przedstawiała szer. Katarzyna Sokólska lekkoatletka, sprinterka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i olimpijka z Rio de Janeiro 2016, st. kpr. Jacek Gniot triathlonista z sukcesami w m.in. tegorocznym Enea Bydgoszcz Triathlon Cup, czy przedstawiciele dyscyplin jak podnoszenie ciężarów, crossfit i sporty walki. Atrakcje sportowe, pokaz sprzętu w strefie „Park Sprzętu Technicznego”, możliwość spisu powszechnego i tradycyjny wojskowy poczęstunek – takie były tegoroczne WOTGames.

Zawody w Szubinie, który liczy około 10 tys. mieszkańców, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wydano blisko 200 pakietów startowych do „Wspaniałej dwunastki” i 270 obiegówek w „Akademii Terytorialsa”. Sportowe pikniki z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej są planowane jako imprezy cykliczne. Nie zdążyłeś w niedzielę? Zapraszamy za rok!

Jeżeli nie chcesz czekać, zacznij przygodę z wojskiem już dziś. Zapraszamy na stronę rekruterzy.terytorialsi.mil.pl. Wpisz adres miejscowości, w której mieszkasz, dostaniesz kontakt do rekrutera z Twojej najbliższej okolicy. Zostań jednym z nas!

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z 2018 r. święto Wojsk Obrony Terytorialnej zostało ustanowione na 27 września, który jest Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązuje to do tradycji Armii Krajowej, którą mają zaszczyt kontynuować Terytorialsi. Postawa żołnierzy AK ma być wzorem do naśladowania dla żołnierzy WOT i budować etos ich służby.

Oficer Prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Paweł BANASIAK