Wsparcie dla gastronomii i klubów fitness już na kontach beneficjentów, wśród nich firmy z powiatu nakielskiego

270

Ponad 2 miliony złotych trafiło już na konta przedsiębiorców branż gastronomicznej i fitness w ramach marszałkowskich grantów na utrzymanie miejsc pracy. Pozostałe firmy otrzymają przelewy w przyszłym tygodniu.

Mechanizm, który pozwala na utrzymanie miejsc pracy, jest odpowiedzią na oczekiwania środowisk biznesowych reprezentujących niewielkie przedsiębiorstwa.

– Restauracje, kawiarnie i ośrodki budowania formy znalazły się w dramatycznej sytuacji w wyniku lockdownu z pierwszej połowy ubiegłego roku i obecnych obostrzeń przeciwepidemicznych – przypomina marszałek Piotr Całbecki. – Nie mogliśmy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi.

Do opracowania najlepszych rozwiązań samorząd województwa przystąpił jeszcze jesienią. Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to zapowiadane wcześniej przez marszałka Piotra Całbeckiego dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, mogła się ubiegać o 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.

Błyskawicznie przygotowane dwa nabory wniosków odbyły się w grudniu, złożono blisko 600 aplikacji. Wsparcie przyznano ostatecznie 450 podmiotom. By ułatwić beneficjentom załatwianie formalności, umowy podpisywane są w pięciu lokalizacjach (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław). Większość z nich już zresztą podpisano, ostatnie zostaną sfinalizowane do piątku (15 stycznia). Do 31 grudnia 2020 wypłaciliśmy przedsiębiorcom łącznie blisko 2 200 tysięcy złotych, reszta – 2 400 tysięcy złotych – trafi na ich konta w przyszłym tygodniu.

Wśród beneficjentów znajdują się firmy z powiatu nakielskiego:

ART. CAFE Cafe&Restaurant Ewa Doiczman;

P.H.U. Katarzyna Qaraqish;

Firma Handlowo-Usługowa ANSPOL Anna Szuda – Restauracja Zatoka;

P.P.H.U „WALDI” Waldemar Brukwicki;

Zajazd WiK Wiesława Czajkowska, Anna Jarosz Spółka Cywilna;

NESTARTO s.c. Dawid Stramowski, Iwona Wencka-Stramowska;

Bar Gastronomiczny „Spedycja” Waldemar Stróżyk

Wsparcie dla przedsiębiorstw branży gastronomicznej i fitness jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Vovid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet finansowy jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP