Wspomnienia E. Czyż-Rydzyńskiej – Piotr Mazur

Kącik wspomnień

Są ludzie, są serca… „Niecierpliwi” – Robert Chojnacki De Mono.

Jeszcze są z nami. Mali skromni dzielą się swoimi plonami z działki i tym co na zawsze pozostało w ich sercu, wspomnienia. Wzruszające! Tyle lat minęło, a praca, która była ich codziennością stawia tych cichych bohaterów w szeregu… kroniki nakielskiej kina.

Obecnie w modzie są projekcje filmów plenerowych, czyli Letnie kino. Cieszą się do dziś nie słabnącym powodzeniem zwłaszcza w dużych ośrodkach wypoczynkowych

Kino to filmy i ludzie, którzy tam pracowali. Kino „Słońce„ w Nakle nad Notecią stanowiło dla wielu jedyną rozrywkę. Tłumy ustawiały się w długiej kolejce po bilety. Lata 50, 60 – te owocowały w dobre polskie filmy. Wielu pasjonatów kina, polskiego kina z przyjemnością oglądało i wspomina aktorów tamtych lat i oczywiście producentów filmowych.

Więcej na ten temat kina „ Słońce „ w książce „ Nakielskie powroty „.

Pan Piotr Mazur. Jest nie tylko pracowitym człowiekiem, ale również osobą bardzo skromną. W 1977 roku brałem udział, wspomina Pan Piotr w ratowaniu kina w czasie groźnego pożaru spichlerza narażając swoje życie. Za tę bohaterską postawę otrzymał słowa najwyższego uznania od władz zwierzchnich. Odznaka „ Zasłużonego Działacza Kultury” to duże wyróżnienie. Jeśli praca nie tylko zapewnia byt, ale i satysfakcję to miło się wspomina dawne lata w dobrym, przyjacielskim kolektywie.

W dzisiejszych czasach – kariery i rozgłosu niech ten skromny przykład będzie będzie pewnego rodzaju wzorem.

Małe kino, kino naszego dzieciństwa i młodości. Nakielskie kino „ Słońce”, które dla wielu stanowiło szczególną rozrywkę. To „ Słońce „ dawno zgasło, ale wspomnienia pozostały, mówił Pan Piotr Mazur.

P.S. Może warto byłoby znaleźć stałe miejsce np. w foyer / fuaje / na fotografie tych pracowników kina nakielskiego. Od zarania tworzyli… Apollo, Słońce, Relaks. To miejsce oddałoby hołd tym cichym bohaterom tworzącym kulturę naszego nakielskiego środowiska.

Stanisław Niedbalski zapoczątkował tę historię, stąd kino Relaks obecnie funkcjonujące nosi jego imię. Stanisław Niedbalski ur. w Słonawach w 1922 roku. Był współtwórcą polskiej szkoły filmu dokumentalnego. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Jerzym Hoffmanem.

Eugenia Czyż-Rydzyńska

zdjęcie wyróżniające: Rok 1956 – W kabinie projekcyjnej kina „Słońce „ – Piotr Mazur