Zbuduj superkomfortowe alejki!  

Wygoda poruszania się w najbliższym otoczeniu domu to podstawa, dlatego warto dobrze rozplanować ciągi komunikacyjne, czyli chodniki oraz ścieżki wokół domu i w ogrodzie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby było funkcjonalnie i estetycznie.

Projektując przestrzeń dookoła domu, warto zachować balans pomiędzy ciągami komunikacyjnymi, a zielenią. Zwłaszcza, że bardzo często udział tej drugiej w ogólnej powierzchni działki jest określony w dokumentach planistycznych. To, pod pewnym względem ograniczenie, ale z drugiej strony – zabezpieczanie przed zabetonowaniem otoczenia naszego domu. Dlatego tak ważne jest właściwe planowanie alejek. Najważniejszą z nich jest ta, która prowadzi od furtki wejściowej do drzwi domu. Inne istotne „arterie” komunikacyjne to opaska dookoła domu, a także ścieżki w ogrodzie.

„Autostradą”pod drzwi

Ścieżka od furtki do drzwi to bezsprzecznie najważniejsza alejka w otoczeniu domu. Zwykle ma ona charakter typowo pieszy. Aby korzystanie z niej było wygodne zaleca się, żeby jej szerokość nie była mniejsza niż 120 do 150 cm. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się nią równocześnie dwóch osób poruszających się w przeciwnych kierunkach. Bardzo często architekci wskazują również, że główna alejka na posesji powinna mieć jednolitą nawierzchnię wykonaną z dużych płyt. To ważne, bo zwykle dostarczamy nią zakupy czy meble do domu. Atutem takiego rozwiązania jest mała liczba łączeń, dzięki czemu prowadzenie nawet ciężkiej i dużej walizki na kółkach będzie przyjemnym spacerem. Do budowy tego rodzaju nawierzchni warto wykorzystać Polbruk Bosso. To wielkoformatowa płyta w kształcie kwadratu o boku 60 cm. Jej dużą zaletą jest minimalistyczny i nowoczesny design, a także dostępność w dwóch grubościach: 4,5 cm do zastosowania na alejkach typowo pieszych oraz 8 cm. Grubszą z nich możemy zastosować na podjeździe.

Iluzja wielkości, komfort przestrzeni i czar świateł 

Jeśli strefa wejściowa nie imponuje wielkością, a chcielibyśmy stworzyć taką iluzję i poprawić nasz komfort, to warto zbudować nawierzchnię głównej alei z płyt Polbruk Metrik. Należy je układać prostopadle, krótszym bokiem do wejścia, czyli wzdłuż, a nie wszerz. Dzięki takiemu zabiegowi „optycznie” wydłużymy aleję prowadzącą do domu. Żeby nieco oszukać wzrok, warto zaryzykować ułożenie tych elementów w tzw. jodełkę. Ten hipnotyzujący wzór zdecydowanie wpływa na postrzeganie przestrzeni. Gdy budujemy główną ścieżkę na posesji, poza doborem odpowiednich płytwarto także przemyśleć sprawę obrzeży. Ich głównym celem jest stabilizacja nawierzchni, ale mogą one również dodać uroku strefie wejściowej. Do tego świetnie nadaje się obrzeże Flesz, które na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specyficznym poza kształtem w formie odwróconej litery „L”. To właśnie pod jej daszkiem można ukryć taśmę LED. Doświetli ona drogę do domu nocą, a dzięki możliwości zmiany koloru oświetlenia (LED RGB) nada unikatowy charakter strefie wejściowej na posesję.

„Obwodnicą” dookoła domu

Flesz można z powodzeniem wykorzystać jako krawężnik w opasce dookoła domu, gdzie zresztą doskonałe zastosowanie znajdą także płyty Bosso o boku 60 cm jako materiał do budowy nawierzchni. Z tą jednak różnicą, że nie będziemy z nich układać jednolitej nawierzchni, a zastosujemy metodę step by step. Polega ona na zachowaniu pomiędzy płytami „pustych” przestrzeni równych długości ludzkiego kroku. Wypełnia się je kruszywem w kolorze białym lub szarym. W tej roli świetnie znajdą się też płyty Bosso Trapez, które mają modny kształt trapezu. Poza interesującym i nowoczesnym wyglądem alejki, umożliwia to wnikanie i jednoczesne odparowywanie nadmiaru wody zgromadzonej w gruncie, a także przeciwdziała kumulowaniu się wody bezpośrednio przy ścianie budynku. Pamiętajmy o nachyleniu nawierzchni pod kątem 2 proc. od ściany budynku. Zaleca się również, żeby ta „obwodnica” dookoła domu nie była węższa niż 40 do 60 cm. To kwestia naszego komfortu! Przy budowie opaski możemy użyć także płyt Polbruk Exa. Charakteryzują się one unikatowym kształtem przypominającym plaster miodu, czyli heksagon. Żeby nadać im bardziej nowoczesny design, zmodyfikowano nieco długości ich boków, co zapewniło ekstrawagancki efekt. Exa jest dostępna w nowoczesnym kolorze taupe, który stanowi mieszankę mokki, stalowego i białego.

Komfortowo w ogrodzie  

Na koniec warto pomyśleć o ogrodzie. W tej przestrzeni również popularne są trendy przyjazne środowisku. Przestrzenie zabudowane są ograniczane, dlatego modne stają się płyty ażurowe lub alejki układane metodą step by step z płyt takich, jak wcześniej wspomniane Bosso czy Exa.W aranżacjach w stylu rustykalnym i śródziemnomorskim świetnie sprawdza się też płyta Polbruk Petra. Zbudujemy z niej nawierzchnię pełną. Płyta ta jest inspirowana skalnym miastem w Jordanii, a swoim wyglądem przypomina spękaną suszą ziemię. Innym sposobem na stworzenie wąskich ścieżek ogrodowych prowadzących na przykład do ogródka warzywnego czy ukrytego miejsca relaksu w ogrodzie jest zbudowanie ich z małych kostek, tj. Polbruk Commix. To ciekawa propozycja, zwłaszcza że występują one aż w czterech rozmiarach w komplecie, z czego najmniejszy element ma wielkość zaledwie 10×10 cm. Umożliwia to układanie naprawdę wąskich ścieżek. Inną zaletą Commix jest gładka faktura, a także aż dziewięć wersji kolorystycznych, dzięki czemu dobierzemy odcień do niemal każdej aranżacji! W stylu nowoczesnym idealne będą szarości – nerino, taupe, szary, grafitowy oraz boho. W kompozycjach rustykalnych czy śródziemnomorskich sprawdzą się brązy – hawaii, masala, cortado, natomiast w klasycznych – beże (latte).

Budowa komfortowych ścieżek w otoczeniu domu może być nie lada wyzwaniem. Trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich szerokości, w zależności od ich przyszłej funkcji i położenia na posesji. W strefie wejściowej od furtki do drzwi pożądane są szerokie ścieżki, natomiast w ogrodzie najwygodniejsze będą wąskie alejki. Należy również dobierać płyty o wielkościach dopasowanych do metody ich układania. Dla przykładu duże i średnie płyty doskonale sprawdzą się w metodzie step by step, zaś niewielkie kwadratowe kostki będą w tej sytuacji całkowicie niefunkcjonalne. O tym i wielu innych aspektach trzeba zdecydowanie pamiętać podczas budowy alejek wokół domu już na etapie projektu, aby w przyszłości komunikacja w przydomowej przestrzeni była funkcjonalna i komfortowa.

 

Polbruk S.A.