2021r. – Rokiem Tadeusza Różewicza

W tym roku 9 października 2021 roku przypada 100 rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Jednego z najwybitniejszych dramaturgów i poetów XX wieku.

Z tej okazji Sejm RP przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, chcąc oddać hołd jego artystycznym dokonaniom, ogłosił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza.

Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Tam uczęszczał do gimnazjum, w którym uzyskał małą maturę. Niestety wybuch wojny nie pozwolił mu kontynuować nauki. Zamierzał dalej kształcić się w Liceum Leśnym w Żyrowicach i szkole Marynarki Handlowej w Gdyni.

W czasie wojny pracował jako goniec i magazynier. Następnie został uczniem stolarskim w Fabryce mebli Giętych

W 1942 roku został zaprzysiężony w AK pod pseudonimem „Satyr”. Trafił do leśnych oddziałów. Walczył z bronią od czerwca 1943 r. do listopada 1944r. Mimo to, tworzył pisząc wiersze. Prowadził także pismo „Czyn Zbrojny”.

Jego poezja była tak podziwiana przez partyzantów, że dowódca oddziału odkomenderował go na tydzień do napisania większego tekstu.

I tak w 1944 roku powstały „Echa leśne”, które uważa się za debiut literacki młodego Różewicza. Tomik ten składał się z wierszy, fraszek, wywiadów, humoresek oraz prozy poetyckiej utrzymanej w duchu patriotycznym.

Po wojnie zamieszkał w Częstochowie, tam poznał Juliana Przybosia, który ściągnął go do Krakowa, gdzie młody poeta po zdaniu matury został studentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety studiów nie ukończył.

W 1949 roku Różewicz poślubił Wiesławę Kozłowską , z którą miał dwóch synów. Mieszkali kilkanaście lat w Gliwicach następnie w 1968r. przeprowadzili się do Wrocławia.

Twórczość Tadeusza Różewicza jest różnorodna , wszechstronna i zarazem ponadczasowa oraz uniwersalna. Potrafił łączyć przeciwieństwa, rewelacyjnie operował ironią i spoglądał na problemy z rożnej perspektywy, nawet tej nieakceptowanej społecznie. Był wnikliwym obserwatorem życia codziennego, społecznego i politycznego. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, które napisał w ciągu swojego życia. Niewątpliwie najbardziej znanym i cenionym jest „Kartoteka”. Za wiele z nich otrzymywał nagrody.

Książki Różewicza doczekały się przekładu na 49 języków. W tej kwestii wyprzedził Miłosza, Szymborską, Lema i Herberta.

Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014r. we Wrocławiu. Zgodnie z jego wolą został pochowany w Karpaczu.

Autor:  Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią