30. rocznica powstania Straży Miejskiej w Mroczy

24 maja 2021r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Mroczy z okazji 30. rocznicy powstania Straży Miejskiej w Mroczy odbyło się spotkanie, w trakcie którego Strażnikom zostały złożone podziękowania za dotychczasową działalność na rzecz porządku publicznego w Gminie Mrocza oraz życzenia kolejnych lat pełnych sukcesów.

Okolicznościowe grawertony i kwiaty wręczyli Strażnikom: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Waldemar Chudzik, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Tomasz Krakowski oraz Sekretarz Miasta i Gminy Mrocza – Renata Jesionowska-Zawieja.

Poniżej przedstawiamy krótki rys historyczny Straży Miejskiej w Mroczy:

Za początek istnienia Straży Miejskiej w Mroczy uznajemy  dzień 23 maja 1991 roku, kiedy to w trosce o poprawę bezpieczeństwa społeczeństwa gminnego Uchwałą Nr IV/13/91 Rady Miejskiej w Mroczy powołano „Straż Miejską – Policję Municypalną w Mroczy”. Formacja ta została umiejscowiona jako referat w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta i Gminy Mrocza. Od tej daty pięć przeszkolonych przez policję osób: Komendant Straży Miejskiej Stanisław Paradowski oraz czterech strażników rozpoczęło egzekwowanie przepisów porządkowych na terenie Miasta  i Gminy Mrocza. Cztery lata później, z dniem 7 grudnia 1995r. Uchwałą nr XIII/104/95 Rady Miejskiej w Mroczy przekształcono Straż Miejską – Policję Municypalną w komórkę organizacyjną pod nazwą „Straż Gminna w Mroczy”, której to po upływie kolejnych dwóch lat, tj. w dniu 30 grudnia 1997r. Uchwałą nr XXXIII/259/97 Rady Miejskiej w Mroczy zastąpiono dotychczasową nazwę na „Straż Miejską w Mroczy”. Nazwa ta obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Od czasu utworzenia Straży Miejskiej, mundurowi realizowali zakres obowiązków w oparciu o Statut Straży Miejskiej, który definiował, że Straż jako umundurowana formacja wypełniała w owym czasie czynności z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wyrażone w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990r. o policji. Jednakże pierwszym aktem normatywnym o randze ustawowej, który określał tylko i wyłącznie szeroko rozumianą tematykę działań Straży Miejskiej była ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r o strażach gminnych (Dz. U. nr 123, poz. 779)1. Ustawa ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku i po dziś dzień, po kilku zmianach legislacyjnych, reguluje kompetencje i uprawnienia strażników.

W trakcie wykonywania czynności administracyjno – porządkowych strażnicy miejscy są zobligowani do noszenia regulaminowego umundurowania, wyposażenia oraz legitymacji służbowej. Poszczególne rodzaje umundurowania noszone są według określonych kompletów ubiorczych w zależności od pory roku i okoliczności. Ówczesny ubiór strażnika miejskiego nie różnił się bardzo od ubioru teraźniejszego, poza małą kosmetyką garderoby oraz wzorem odznaki służbowej i dystynkcjami, które noszone były na obydwu ramionach, na wzór policji amerykańskiej. Natomiast dziś na obydwu ramieniach noszony jest emblemat straży, zaś dystynkcje noszone są na pagonach.

W dniu 1 marca 2007 roku zaszła  zmiana na stanowisku Komendanta Straży Miejskiej. Z szeregu pracujących strażników Komendantem  został mianowany Jacek Ćwikła, który stanowisko to piastuje do dnia dzisiejszego.

Na przełomie 30 lat przez szeregi Straży Miejskiej w Mroczy przewinęło się 21 funkcjonariuszy, z tego ośmioro z nich zmieniło mundur na policyjny. Pierwszy skład SM liczył 5 osób – komendant i 4 strażników.

Maksymalny skład liczył 6 strażników – komendant i 5 strażników, a obecny skład to – komendant i 2 strażników.

Obecny skład funkcjonariuszy Straży Miejskiej:
1. Komendant Jacek Ćwikła, pełni służbę od roku 1999, a od 2007 roku na stanowisku Komendanta,
2. Strażnik Jakub Długołęcki, pełni służbę od roku 2016
3. Aplikant Tomasz Zieliński, pełni służbę od lutego 2021

źródło: Urząd Miasta i Gminy Mrocza