#5 Recepta: zachowanie różnorodności biologicznej

Nasza pacjentka Ziemia okryła się żałobą. Ekspansja człowieka sprawiła, że z każdym rokiem traci tysiące zamieszkujących ją gatunków roślin i zwierząt. W 2050 roku mniej niż 10% ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka (1). To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie. Chyba, że zdecydujemy inaczej…

4% z tygrysa  tygrys1.jpg                   

Symbolem ginącej dzikiej przyrody może być tygrys. W XX wieku zabraliśmy mu 96% siedlisk, jest zagrożony wyginięciem, a na wolności żyje mniej niż 4 000 przedstawicieli tego gatunku. W wyniku naszej działalności wymierają jednak nie tylko charyzmatyczne zwierzęta, ale także i małe, jak chociażby owady zapylające, których brak może zagrozić bezpośrednio naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Łącznie od 1973 roku straciliśmy już 60% populacji kręgowców, w rzekach i bagnach aż 83% (2). Przed człowiekiem zwierzęta nie ukryją się jednak nawet w morzach i oceanach, bo te są przełowione i zanieczyszczone plastikiem.

Zalecenia dla UE*:

 1. Poprawa jakości i zwiększenie powierzchni lasów.
 2. Zwiększenie powierzchni objętych formami ochrony.
 3. Ekologiczne rolnictwo.
 4. Walka z przełowieniem.
 5. Zakaz polowania na zagrożone gatunki zwierząt.
 6. Import takich produktów, które nie wiążą się z wylesianiem w innych krajach świata.
 7. Postawienie na ekologiczne rozwiązania w miastach i zwiększenie w nich różnorodności biologicznej.
 8. Prowadzenie międzynarodowych działań w kierunku zrównoważonego rozwoju. Promocja ambitnych porozumień międzynarodowych w takich obszarach jak różnorodność biologiczna.
 9. Efektywnie wykorzystanie naszych zasobów morskich, np. przez promowanie i wykorzystanie alg i innych, nowych źródeł białka.

Cele do osiągnięcia:

 1. Ochrona różnorodności biologicznej – zwolnienie tempa wymierania gatunków.
 2. Zapewnienie planecie możliwości odtwarzania zasobów naturalnych.
 3. Zapewnienie żywności dla ciągle rosnącej populacji i przy przyspieszających efektach zmiany klimatu w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Po co nam natura?

A może nie ma co podejmować wysiłków, bo dzika przyroda nie jest nam już potrzebna? Nic bardziej mylnego. Choć eksploatujemy ją bez litości, karmi nas, ubiera, leczy… Aż trzy czwarte światowej populacji polega na tradycyjnych naturalnych środkach leczniczych, a około połowa leków syntetycznych jest pochodzenia naturalnego (3). Zdrowe ekosystemy zapewniają nam żywność, wodę słodką, czyste powietrze i schronienie. Pozwalają łagodzić ryzyko klęsk żywiołowych, ograniczają rozprzestrzenianie się szkodników i chorób oraz przyczyniają się do regulacji klimatu.

To, co daje nam natura, możemy ująć w postaci usług ekosystemowych wartych w skali świata 125 bilionów dolarów rocznie (4), a w Polsce 120 mld zł (5).                                      

Jeszcze możemy?  

Po raz pierwszy w historii ochrony przyrody liczba tygrysów rośnie! Choć kotu nadal grozi wymarcie, 13 krajów, w których żyje lub występował, podjęło inicjatywę Double Tigers(6), czyli podwojenia liczby tygrysów na Chiński Rok Tygrysa przypadający w 2022 r. Nie uwierzycie, ale Nepal już prawie osiągnął cel. Niemożliwe stało się faktem!

                                                                                                   tygrys 2 ok.jpg

https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/tygrys

Kolejna recepta dla zdrowej planety już za tydzień.

ŹRÓDŁA:

 1. Living Planet Report 2018
 2. Living Planet Report 2018
 3. https://media.wwf.pl/pr/496575/ciagnie-czlowieka-do-lasu-natura-a-pandemia-koronawirusa
 4. Living Planet Report 2018
 5. Polska dla Pokoleń 2050

* UE nie realizuje jednak swoich niektórych najważniejszych celów środowiskowych na 2020 r., takich jak cele z Aichi przyjęte w ramach Konwencji o różnorodności biologicznej. UE i jej globalni partnerzy muszą zatrzymać proces utraty różnorodności biologicznej. https://www.eea.europa.eu/publications/soer-2020

 

Katarzyna Karpa – Świderek Rzecznik Prasowy WWF

zdjęcie ilustracyjne