720 lat Rynarzewa

10 listopada 2019r. mieszkańcy Rynarzewa obchodzili podwójne święto: 720-lecie powstania miejscowości i 100 lecie Powstania Wielkopolskiego.

O godz. 12.00 przedstawiciele władz gminy i sołectwa złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Rynarzewie. Natomiast o  14.00 przed budynkiem OSP w Rynarzewie odbyły się oficjalne obchody podwójnego święta.

Uroczystość prowadził druh Piotr Adamczewski, a do  mieszkańców Rynarzewa przemówił starosta nakielski Tadeusz Sobol. W ramach projektu dofinansowanego przez powiat nakielski „Pamięci naszych bohaterów” odsłonięto tabliczki trzech powstańców: na budynku OSP Władysława Szulca, na ulicy Ogrodowej Tadeusza Adamczewskiego oraz na ulicy Szkolnej Kazimierza Tomaszewskiego. Podczas wspólnego spaceru złożono także kwiaty przed pamiątkowym obeliskiem na rynarzewskim Rynku.

Od 14.30 rozpoczął się Urodzinowy Bieg ulicami Orzeszkowej i Nałkowskiej, a w świetlicy wiejskiej konkurs plastyczny „Nasze Rynarzewo”. Organizatorzy zapewnili także słodki poczęstunek oraz grochówkę i kiełbaski na ognisku. W wyniku sportowej rywalizacji w biegu zwyciężyli: w kategorii dziewczęta 2010: Lena Przybylska, Luiza Maludzińska i Zuzanna Dominiak, chłopcy 2010: Aleksander Kmieć, Antek Frantczak i Mikołaj Łącki, w kategorii 2007 – 2009 triumfowali: Martyna Miziuła, Monika Nowak i Rozalia Żebracka, chłopcy: Adrian Boiński, Wojtek Brycki i Sebastian Król, w kategorii 2005-2006 Sara Sitterlee, Miłosz Kaszewski i Dawid Krzyżanowski, w kategorii open zwyciężyli: wśród kobiet: Żuzanna Żylska, Aleksandra Libera, Wiktoria Lewandowska, mężczyźni: Paweł Bąk, Paweł Parucki i Patryk Śrubka. Łącznie startowało 52 zawodników, oprócz nagród i pucharów wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Zawody przeprowadził Tomasz Kaszewski z UKS „Wyspiański” przy wsparciu Daniela Szłapińskiego, Macieja Bembnisty i Tomasza Spychalskiego. W świetlicy wiejskiej nagrodzono także uczestników pleneru rysunkowego oraz podziękowano wszystkim uczestnikom.

Natalia Jaroszewska – UM Szubin