Aby święta były bezpieczne

Już jutro większość zasiądzie do wigilijnego stołu, a nadchodzące dni spędzi odpoczywając. Święta to czas wyjątkowy, spędzany w gronie najbliższych. To także czas, kiedy wiele osób decyduje się na wyjazd z domu. Podczas świąt pamiętajmy o bezpieczeństwie. Przestrzeganie kilku ważnych zasad pozwoli nam przeżyć te szczególne dni w spokojnej, świątecznej i rodzinnej atmosferze.

Przed wyjazdem z domu zabezpieczmy nasz dobytek w taki sposób, by po powrocie ze świąt nie czekała nas niemiła niespodzianka. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu wszystkich drzwi i okien. Poprośmy też zaufanego sąsiada o doglądanie naszego domu, bądź też mieszkania w trakcie naszej nieobecności.Przed opuszczeniem mieszkania/domu zabezpieczmy dopływ wody oraz instalację gazową. Na czas naszej nieobecności najlepiej, aby zarówno woda, jak i prąd były odłączone.
Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ochrony przeciwpożarowej. Aby uniknąć pożaru pamiętajmy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności przy zakładaniu oświetlenia świątecznego zarówno w domu jak i na zewnątrz. W mieszkaniu nie pozostawiajmy bez nadzoru zapalonych świec lub innych łatwopalnych przedmiotów. Zachowujmy również ostrożność i rozwagę podczas użytkowania urządzeń grzewczych.
Podróżując autem zróbmy wszystko, aby szczęśliwie wrócić do domu. Przygotujmy auto do podróży, sprawdźmy jego stan techniczny, w tym sprawność oświetlenia i stan ogumienia. Kierując pojazdem musimy przewidywać rożne sytuacje na drodze. Pamiętajmy też o przestrzeganiu przepisów drogowych, szczególnie tych dotyczących prędkości. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy też za kierownicę po spożyciu alkoholu.  

podkom.  Justyna AndrzejewskaOficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią