APEL DO MIESZKAŃCÓW GMINY NAKŁO – Nie spalaj śmieci i odpadów w piecu domowym!

W związku z pogorszeniem jakości powietrza (przekroczeniami norm dopuszczalnych ilości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu), wynikającym m.in. z niskich temperatur i braku wiatru, apelujemy do mieszkańców o niespalanie śmieci oraz odpadów w domowych paleniskach.

Nakielska Straż Miejska tylko w okresie od dnia 01-10-2020 do dnia 19-12-2020 roku przyjęła 113 zgłoszeń od mieszkańców Miasta i Gminy Nakło nad Notecią dotyczących ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Strażnicy miejscy podjęli 26 interwencji dotyczących spalania substancji zabronionych w piecach C.O. Ukarali mandatami karnymi 17 osób.

Nie tolerujmy spalania śmieci !

Przypominamy, że jakość powietrza zależy przede wszystkim od tego, czym palimy w piecach i kotłach domowych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (numer 986 lub 386-05-98), która ma uprawnienia do kontroli tego, co spalane jest w piecach.

Strażnicy miejscy w Nakle nad Notecią posiadają na wyposażeniu elektroniczny miernik wilgotności drewna.Jest to bardzo nowoczesny przyrząd, którym można dokonać pomiaru wilgotności ponad 200 gatunków drewna oraz pomiaru wilgotności biomasy stałej. Urządzenie posiada świadectwo wzorcowania wykonane przez Wydział Termodynamiki Okręgowego Urzędu Miar w Krakowie. Wilgotnościomierz jest wykorzystywany przez strażników miejskich podczas przeprowadzanych kontroli palenisk domowych do sprawdzania wilgotności drewna wykorzystywanego jako opał.

Każdy mieszkaniec gminy Nakło nad Notecią, który ma wątpliwości co do wilgotności drewna, które spala w piecu może zwrócić się do nakielskiej Straży Miejskiej celem dokonania jego pomiaru. Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata.

Przypominamy, że już od 1 września 2019 roku  w województwie kujawsko – pomorskim obowiązuje uchwała  nr VIII/136/19 Sejmiku województwa kujawsko – pomorskiego w sprawie  wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko – pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw – zwana uchwałą antysmogową.

Uchwała ta wprowadziła m.in. zakaz spalania; 

  1. Węgla brunatnego oraz paliw stałych z wykorzystaniem tego węgla.
  2. Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem.
  3. Paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 3 mm wynosi więcej niż 15 %.
  4. Biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 % wilgotnego drewna.

PAMIĘTAJMY!

SPALONE ŚMIECI NIE ZNIKAJĄ

Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w organizmie Twoim, Twoich dzieci, wnuków i po latach przyniosą efekt w postaci chorób.

/-/ Straż Miejska w Nakle nad Notecią