Beatyfikacja Rodziny Ulmów – aktywności Instytutu Pamięci Narodowej

W niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów. Prezentujemy aktywności Instytutu Pamięci Narodowej związane z tym wydarzeniem

5 września 2023Premiera portalu poświęconego Rodzinie Ulmów https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl

Portal prezentuje kalendarz wydarzeń związanych z Rodziną Ulmów organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w całej Polsce. Jest również kompendium wiedzy o tej Rodzinie oraz  materiałów archiwalnych.

Materiały archiwalne to zdjęcia i dokumenty związane z rodziną Ulmów i Markową końca lat 30. XX wieku oraz z okresu okupacji niemieckiej. Jak na stop klatce odkrywamy świat, którego już nie ma, uchwycony w obiektywie aparatu fotograficznego Józefa Ulmy. Czarno-białe zdjęcia – niektóre prezentowane po raz pierwszy – ukazują „sanktuarium” codzienności i małą Ojczyznę szczęśliwej rodziny, która okazała swoim bliźnim chrześcijańskie miłosierdzie. Chroniąc życie innych sami zostali go brutalnie pozbawieni. W portalu zostały również umieszczone materiały multimedialne, w tym programy dokumentalne oraz nagrania poświęcone Rodzinie Ulmów.

6 września 2023

Dodatek historyczny IPN o Rodzinie Ulmów „Błogosławieni z Markowej” w „Naszym Dzienniku”

7 września 2023

10.00 Belweder (Belwederska 54, 00001 Warszawa) – konferencja naukowa „Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady”.
Konferencja współorganizowana z Kancelarią Prezydenta RP, będzie transmitowana na kanale IPNtv.

Więcej: TUTAJ

8 września 2023

9.00 konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki dr. hab. Przemysława Czarnka oraz zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Mateusza Szpytmy dotycząca inauguracji konkursu dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie scenariusza lekcji i poprowadzenie zajęć dla uczniów swojej szkoły.

Uruchomienie linku z regulaminem konkursu „Sprawiedliwi z Markowej” nastąpi 8 września 2023 r. Więcej – na stronie MEiN, ipn.gov.pl oraz na stronach kuratoriów oświaty.

9 września 2023

Markowa

12.30 Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów (Markowa 1487, 37-120 Markowa)
Otwarcie wystawy „Błogosławieni Sprawiedliwi albowiem…” Opowieść o Rodzinie Ulmów. (PL/ENG)

Ekspozycja artefaktów i prezentacja oryginalnych dokumentów z zasobu Archiwum IPN. Na wystawie zostaną zaprezentowane przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej oraz modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, pochodzące ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana. Wystawa została przygotowana przez Archiwum IPN we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających od 12 września do 30 listopada 2023 r.
Więcej: TUTAJ

13.30 – plac przed kościołem pw. św. Doroty w Markowej (Markowa 1429, 37-120 Markowa)
Wernisaż wystawy plenerowej Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów(PL/ENG) przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których cześć została opublikowana po raz pierwszy. Są to m.in. zdjęcia wykonane Wiktorii i dzieciom przez Józefa Ulmę.

Oglądając te liczne fotografie, śledzimy losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia, została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. (dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie o wystawie)

Autorami scenariusza wystawy są: dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN oraz dr Wojciech Hanus z Oddziału IPN w Rzeszowie . Więcej: TUTAJ

Rzeszów

17.00 – przed budynkiem Oddziału IPN w Rzeszowie (ul. Juliusza Słowackiego 18, Rzeszów) „Świadectwo poMOCY” – prezentacja interaktywnego projektu edukacyjnego o losach Rodziny Ulmów przygotowanego przez Biuro Nowych Technologii IPN.  

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej został zrealizowany w ramach Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Składa się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy, która będzie zaprezentowana na terenie Oddziału IPN w Rzeszowie przy ulicy Juliusza Słowackiego 18, w dniach od 9 do 24 września, w godz. 10.00–18.00.

Od 10 do 24 września 2023 r. będzie można zapoznać się z projektem, po wcześniejszej rezerwacji. Zarejestruj się: zeskanuj kod lub odwiedź stronę

Więcej: TUTAJ

10 września 2023

13.00 – premiera na kanale YouTube etiudy filmowej w trzech wersjach językowych polskim, angielskim, hiszpańskim o Rodzinie Ulmów, zrealizowanej przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Wydawnictwa

IPN przygotował publikacje o rodzinie Ulmów z okazji ich beatyfikacji. Wznowiono dwie książki o Rodzinie Ulmów autorstwa zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy oraz wydano broszurę w języku polskim i angielskim o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Obie wersje językowe można pobrać ze strony IPN.

Józef Ulma jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej wsi Markowa na Podkarpaciu. Na wielu zdjęciach uwiecznił swoją żonę Wiktorię oraz małe dzieci: Stasię, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię. W 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta –  z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Półtora roku później, 24 marca 1944 roku, wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 10 września 2023 roku zostaną beatyfikowani.

Kolejna propozycja IPN to anglojęzyczne wznowienie książki dr. Mateusza Szpytmy pt. „The Righteous and the Merciful”. Wcześniej publikacja funkcjonowała pod tytułem „The Risk of Survival. The Rescue of the Jews by the Poles and the Tragic Consequences for the Ulma Family from Markowa”. Autor uzupełnił książkę o kolejne fakty, po przeprowadzeniu nowych badań poświęconych tematyce niesienia pomocy Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej. Publikacja prezentuje również zdjęcia dokumentujące wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom „Żegota” w niesienie pomocy Żydom.

Pozycja popularyzatorska przybliżająca tematykę pomocy, jakiej udzielili obywatele polscy Żydom w czasie Holocaustu. Powstała z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej, którzy w 1995 r. pośmiertnie zostali odznaczeni tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Broszura ukazała się w języku polskim i angielskim – można je pobrać za darmo ze strony IPN.

Więcej:

Portal IPN poświęcony Rodzinie Ulmówhttps://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/

Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów – działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 24 marca 2023 r. podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

https://ulmowie.pl/

 

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:  dr Rafał Leśkiewicz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Poznań