Bibliotekarz poleca dzieciom – 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci

332

W cyklu Bibliotekarz poleca dzieciom, dzisiaj recenzja książki 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci, wydanej w serii Centrum Edukacji Dziecięcej. Dzieci wiedzą, że mają swoje prawa. Dowiadują się o tym w przedszkolu i w szkole.

Jak je rozumieją?

Czy dostrzegają, że prawa mogą być przywilejami?

Czy prawa mogą wiązać się z obowiązkami?

Książka ta pomaga w rozmowach z dziećmi. W dynamicznych, a czasami także dowcipnych tekstach przedstawia konkretne sytuacje. Z łatwością można je wykorzystać do pogłębienia wiedzy na temat praw dziecka. Dwunastu autorów napisało 12 opowiadań, które opisują kluczowe prawa dzieci.

Znajdziecie tu prawa do: równouprawnienia, utrzymywania kontaktu z rodzicami, wyrażania swoich poglądów, opinii i emocji, prywatności, informacji, adopcji, opieki lekarskiej, właściwych warunków i godnego życia, nauki, odpoczynku, ochrony przed wyzyskiem oraz do tego, że nikt nie ma prawa ci zagrażać.

12 opowiadań, napisanych w formie historyjek, opatrzonych kolorowymi ilustracjami – intryguje i bawi dzieci, jednocześnie wspiera wychowawczy trud rodziców i nauczycieli.

Dzieci znajdą w nich odpowiedzi na trudne pytania dotyczące swoich praw.

Wspaniali autorzy, którzy napisali ciepłą książkę bez nadęcia i patosu, to: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz.

Poleca Stefania Bielecka, Filia Ogólna w Nakle nad Notecią.

autor: Stefania Bielecka – PiMBP w Nakle nad Notecią