Bydgoscy olimpijczycy – wykład dr. Sławomira Sadowskiego

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza w dniu 1 grudnia 2023 roku o godz. 17:00 do gmachu głównego muzeum przy ul. Gdańskiej 4 na wykład dr. Sławomira Sadowskiego  pt. „Bydgoscy olimpijczycy”.

Historia bydgoskiego sportu sięga schyłku XIX wieku, jednak szczególny jego rozwój nastąpił w czasach II Rzeczypospolitej oraz po II wojnie światowej. Bydgoszcz była w tym czasie stolicą polskiego wioślarstwa, ale uprawiano tu także kajakarstwo, lekką atletykę, boks, piłkę nożną, hokej na lodzie i szereg innych dyscyplin sportu w wielu klubach sportowych. Wysoki poziom bydgoskich sportowców zaowocował uczestnictwem w zawodach najwyższej światowej rangi, w tym w igrzyskach olimpijskich.

Prelegent przedstawi statystykę bydgoskich olimpijczyków na tle wszystkich reprezentantów Polski, w rozbiciu na dyscypliny sportowe i poszczególne igrzyska olimpijskie. Podsumowaniem wykładu będzie prezentacja „arystokracji” bydgoskich olimpijczyków, a więc medalistów igrzysk, ich karier sportowych oraz dalszych losów życiowych.

Sławomir Sadowski, absolwent historii na UMK w Toruniu, doktor historii specjalizujący się w historii wojskowości oraz historii regionalnej. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz z historii sztuki wojennej w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW. Od 1989 r. związany z kształceniem na poziomie akademickim. Komentator problemów politycznych, historycznych i społecznych w mediach regionalnych i ogólnopolskich: TVN24, Polsat News, TVP3 Bydgoszcz, Telewizja Republika, Radio PIK, Gazeta Wyborcza, Gazeta Pomorska i inne.

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!!!