Czy Polska pierwszy raz w historii zdobędzie lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwo Europy?

Do tej pory Polacy nigdy nie wygrali Super Ligi Drużynowych Mistrzostw Europy, przed dwoma laty we francuskim Lille byli blisko, bowiem zajęli drugie miejsce za Niemcami, tuż przed gospodarzami. W niedziele dowiemy czy ta sztuka uda się w Polsce, na stadionie Zawiszy Bydgoszcz.

– Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce Bydgoszcz 2019 uważamy za otwarte – wybrzmiał okrzyk, po godzinie 20 na płycie Starego Rynku, podczas ceremonii otwarcia mistrzostw . Wcześniej uroczyście wprowadzono 12 flag, państw uczestników Super Ligi, czyli najsilniejszych państw w lekkiej atletyce w Europie. Za wyjątkiem Rosji która jest zawieszona z uwagi na skandal ze stosowaniem dopingu. W uroczystej inauguracji wziął udział, obok przedstawicieli samorządów lokalnych, prezydent Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej Svein Arne Hansen, który z uznaniem wypowiadał się o patronie stadionu Zawiszy – Zdzisławie Krzyszkowiaku. Po części oficjalnej odbył się koncert prezentujący style muzyczne z państw Europy.

W piątek wieczorem rozpocznie się jednak już rywalizacja najlepszych lekkoatletów z kontynentu. O prymat w Europie będą walczyć: Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina i Wielka Brytania.

– Damy z siebie wszystko. Chciałabym po raz pierwszy uzyskać komplet punktów dla reprezentacji, mam nadzieję, że się tak stanie. Na te mistrzostwa bardzo optymistycznie i mam nadzieje, że po raz pierwszy w historii, na własnej ziemi uda nam się zwyciężyć – zapowiada Justyna Ersetic-Święty – Każdy z nas na pewno będzie chciał dać z siebie 110%, nikt nie chciałby zawieść, walczymy dla całego teamu, liczy się każdy punkt.– Mamy mega mocną w ekipie, jesteśmy w formie, a ja na pewno nie zrobię falstartu, jak dwa lata temu – powiedziała Ewa Swoboda.

Przedstawiciele Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, w tym wspomniany prezydent Svein Arne Hansen podkreślali, iż Bydgoszcz jest ważnym miejscem na lekkoatletycznej mapie, przypominając wielkie imprezy jakie były u nas organizowane. Przed dwoma laty odbywały się tutaj Mistrzostwa Europy do lat 23, dwukrotnie (jako jedyne miasto w historii) Bydgoszcz gościła Mistrzostwa Świata Juniorów. Dwa razy w Myślęcinku zorganizowano Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych.

Zmagania sportowe rozpoczną się w piątek o godzinie 18:00.

Łukasz Religa – Portal Kujawski.pl

zdjęcie: Paweł Skraba / PZLA