Dekontaminacja domów studenckich Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

W dniu 23.03.2021 r. w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został zaakceptowany wniosek o wsparcie przy przeprowadzeniu dekontaminacji. Tym razem w pilnej potrzebie znalazła się lokalna uczelnia wyższa – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

Już następnego dnia po akceptacji wniosku, skierowano żołnierzy do wykonania zadania. Mundurowi przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń, w których wcześniej przebywali zakażeni studenci. W dniu dzisiejszym Bydgoszcz dominuje w ilości zakażeń w województwie. Przyczyniło się do tego również ognisko wirusa SARS-Cov2 wykryte w domach studenckich znajdujących się przy alei im. prof. Kaliskiego.

Po stwierdzeniu złego samopoczucia przez dwóch studentów zadecydowano o przesiewowym przebadaniu wszystkich mieszkańców akademików. Zespoły wymazowe ze stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonały wymazy u ponad 160 osób, z czego 34 okazały się zakażone. Kilka wyników było wątpliwych. Rezultatem całego przedsięwzięcia jest skierowanie i przetransportowanie ponad 70 osób do izolatorium w Ciechocinku.

Rozpędzająca się trzecia fala koronawirusa w Polsce, dla żołnierzy 8.K-PBOT jest szczególnie widoczna poprzez liczbę wniosków o pomoc. W ostatnich dniach spływa ich do brygadowego Zespołu Działań Przeciwkryzysowych znacznie więcej. Liczba zakażeń w skali kraju sięgnęła dziś blisko 30 tyś. W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 1273 pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Żołnierze 8.K-PBOT pomagają placówkom medycznym w województwie kujawsko-pomorskim już od ponad roku. W chwili obecnej są obecni m.in. na punktach wymazowych typu drive thru czy przyszpitalnych punktach wymazowych. Wspierają bezpośrednio personel medyczny, jak i zespoły techniczne odpowiedzialne m.in. za wymianę butli z tlenem. Również same butle są cyklicznie transportowane w celu ich napełniania przez zajmujące się tym firmy. Brygadowi koordynatorzy ds. szczepień kombatantów i seniorów kompleksowo zabezpieczają proces pomocy w tym zakresie, począwszy od rejestracji aż po szczepienie w odpowiedniej placówce. To tylko część z szerokiego spektrum zadań jakie wykonują kujawsko-pomorscy Terytorialsi w ramach akcji pk. „Trwała Odporność”.

Oficer Prasowy 8.K-PBOT por. Paweł BANASIAK