Dieta i styl życia a dobrostan mózgu

Jak szybki i stresujący tryb życia wpływa na kondycję naszego organizmu i mózgu? Czy dietą można zmienić to, co dzieje się w naszej głowie?Nie bez przyczyny mówi się o tym, że jelita to drugi mózg. Spójrzmy, jak wiele zdarzeń i emocji łączy się z jedzeniem:kiedy jesteśmy zestresowani – nie jemy lub wręcz przeciwnie, objadamy się. Jedzenie od zawsze sprawia nam przyjemność i relaksuje nas. Co zatem powinno lądować na talerzu, by posiłek był dobry dla naszego organizmu?

JESTEŚ TYM, CO JESZ

Bezsprzecznie sposób odżywiania wpływa na zdolności intelektualne oraz na sposoby radzenia sobie z codziennością i ze stresującymi bodźcami z zewnątrz. Dieta wpływa na komórki naszego ciała, a jego najbardziej wrażliwymi organami, narażonymi na skutki odżywiania się są właśnie mózg i jelita. Coraz więcej badań naukowych wskazuje, że nieprawidłowa dieta, zaburzenia metaboliczne i nadmiar kalorii osłabiają ich wydajność. Prowadzi to do zaburzeń na tle psychicznym i szeregu nieprawidłowości neurologicznych. Należy zatem przyjrzeć się naszej rutynie żywieniowej i jej oddziaływaniu na całe ciało. Wraz z pokarmem dostarczamy do niego składniki, które budują jego tkanki, ale też dostarczają energię i mikroelementy niezbędne do wielu procesów zachodzących w organizmie. Wyjątkiem nie jest mózg ani jego funkcjonowanie, które jest zależne od jakości pożywienia. Kiedy odżywiamy się w sposób zbilansowany zyskuje nie tylko nasze zdrowie, ale też polepsza się nasz stan psychiczny, nastrój, pamięć i koncentracja.

JAK TO CO JEMY, WPŁYWA NA NASZ MÓZG?

Ciekawym badaniem jest analiza wpływu odżywiania się Japończyków na chorobę Alzheimera. Dieta Japończyków jest bogata w ryby i warzywa. Te pierwsze są bogatym źródłem kwasów omega-3 DHA i EPA. Statystyki ukazują, że odsetek mieszkańców Japonii chorujących na Alzheimera jest bardzo niski. Sytuacja diametralnie ulega zmianie, kiedy obywatele Japonii przenoszą się do Stanów Zjednoczonych i zmieniają dietę. Sposób odżywiania, taki jak w krajach zachodnich jest szybki, niezdrowy i szkodliwy dla funkcjonowania mózgu. Promuje śmieciowe produkty zawierające cukry, sole i niezdrowe tłuszcze. Działa prozapalnie,bo dostarcza do organizmumięso hodowane przemysłowo na szeroką skalę i wysokoprzetworzone węglowodany. Potwierdzone jest, że zmiana nawyków żywieniowych ma wyraźny wpływ na zwiększenie problemów z chorobą Alzheimera wśród Japończyków mieszkających w Stanach.(Źródło: Grant WB, Trends in diet and Alzheimer’s disease during the nutrition transition in Japan and developing countries, J Alzheimers Dis. 2014;38(3):611-20. doi: 10.3233/JAD-130719, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24037034).

Pamiętajmy, że nasz sposób odżywiania będzie miał wpływ na to, jak mózg będzie funkcjonował na starość. Dla wielu być może jest to odległa perspektywa, ale nie należy jej bagatelizować.
ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE

Jak poprawić zdrowie naszego mózgu i jelit? Dla mózgu dobre będą produkty zawierające mikroelementy, np. różnego rodzaju orzechy, np. włoskie. Ich codzienna dawka może pomóc osobom przepracowanym, zestresowanym i mającym problemy z zasypianiem. Warto sięgnąć też po owoce morza, kakao, rośliny strączkowe i warzywa zawierające witaminy z grupy B. Oprócz tego wskazane jest urozmaicenie diety o ryby dla zwiększenia poziomu witaminy D w organizmie.Jeśli chodzi o jelita istotne będzie dostarczanie odpowiednich ilości błonnika, który zapewni m.in. uczucie sytości i ułatwi trawienie. Warto pamiętać, by w swojej kuchni mieć szeroką gamę produktów zbożowych: kasz jęczmiennych, kasz gryczanych, pieczywa żytniego czy ryżu brązowego. Sięgając po owoce wybierajmy porzeczki, suszone brzoskwinie lub jeżyny – charakteryzuje je optymalna ilość błonnika.

ZDROWO I PYSZNIE

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest odnaleźć się we wszystkich, wyżej opisanych zależnościach. Niewskazana jest tu presja, ale samo zwrócenie uwagi na to,jak wiele wspólnego ze sobą mają odżywianie, kondycja mózgu i psychika. W czasach, kiedy wszystko wokół nas ustawione jest na„wysokie obroty” warto optymalizować niektóre procesy. W kuchni pomóc może wielofunkcyjne urządzenie Thermomix ®TM6, marki Vorwerk.  Ma ono możliwość zintegrowania z platformą z przepisami Cookidoo®, która zawiera kilka tysięcy propozycji posiłków do przygotowania. Na platformie regularnie udostępniane są  kolekcje tematyczne przepisów. W ostatnim czasie ukazały się takie zestawy przepisów jak „Zdrowe przekąski i desery”, „Zdrowe kolacje”, czy „Zdrowe obiady”. Od niedawna Thermomix®TM6 ma dostępne nowe funkcjonalności, takie jak zapisywanie autorskich przepisów czy modyfikacja tych, dostępnych już na platformie. Gotowanie to najprostszy sposób do rozpoczęcia drogi, by zadbać o siebie. Miejmy wpływ na to co jemy, unikajmy konserwantów i przetworzonego jedzenia. Zadbajmy o siebie z uważnością, wtedy łatwiej będzie się wsłuchać w potrzeby swojego organizmu.

Tapenada z tuńczyka na plastrach ogórka

(TM6, TM5)

Składniki

10 g natki pietruszki, świeżej, tylko liście
20-30 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
270-300 g tuńczyka, w sosie własnym, odsączonego lub 270-300 g tuńczyka, w oleju, odsączonego
10-20 g oliwy z oliwek
85 g serka kremowego, podzielonego na kawałki
40 g czarnych oliwek, bez pestek
15 g kaparów, konserwowych, odsączonych
1 filet z anchois, w oleju, odsączony
2 ząbki czosnku
¼ łyżeczki soli
¼ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego
1 ogórek, duży, pokrojony w 32 plastry (5 mm)
1-2 czerwone papryczki chili, świeże, bez gniazd nasiennych, pokrojone w 2 mm plastry, do dekoracji

Przydatne przybory kuchenne

Półmisek, blender

Części urządzenia Thermomix

miarka, kopystka

Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®

  1. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć natkę pietruszki, rozdrobnić 3 s/obr. 8. Natkę pietruszki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

    2. Dodać sok z cytryny, tuńczyka, oliwę, serek kremowy, oliwki, kapary, anchois, czosnek, sól i pieprz, rozdrobnić Turbo/1 s/2 razy. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, rozdrobnić ponownie Turbo/1 s/2 razy. Tapenadę nakładać na plastry ogórka, udekorować papryczką chili i układać na półmisku. Tapenadę z tuńczykiem na plastrach ogórka podawać bezpośrednio po przygotowaniu lub przechowywać w lodówce do momentu podania.
    Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®

  1. Przygotować blender. W wysokim naczyniu zblendować pietruszkę

    2. Dodać sok z cytryny, tuńczyka, serek kremowy, oliwki, kaparki, anchois, czosnek, sól i pieprz. Ponownie zblendować całość.Tapenadę nakładać na plastry ogórka, udekorować papryczką chili i układać na półmisku. Tapenadę z tuńczykiem na plastrach ogórka podawać bezpośrednio po przygotowaniu lub przechowywać w lodówce do momentu podania.

Halszka Potrzebowska – PR & Content Marketing Specialist SFERA Group