Dwustu lat w zdrowiu!

Jej życiorys to gotowy sensacyjny scenariusz filmowy. Bydgoszczanka Urszula Tauer – oficer Armii Krajowej, odbywająca niebezpieczne misje kurierka i łączniczka Komendy Głównej AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego, za wojenne męstwo i odwagę odznaczona Krzyżem Walecznych, a w wolnej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – obchodziła setne urodziny. Gratulacje jubilatce złożyli wczoraj (26 kwietnia) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i prezydent miasta Rafał Bruski.    Urodziła się 21 kwietnia 1921 roku we Lwowie, jako córka Polki i Niemca. Miała dwa lata kiedy wraz z matką zamieszkała w Bydgoszczy. Jak sama podkreśla, już jako dziecko wybrała polskość i polski patriotyzm – i pozostała im wierna.

Podczas drugiej wojny światowej wielokrotnie narażała życie. Przetrzymywana przez gestapo w bydgoskim areszcie jesienią 1939, po brawurowej ucieczce z kraju przez Wiedeń trafiła w 1940 roku do Warszawy, gdzie organizowały się struktury Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Ala” była łączniczką, jako kurierka podróżowała do Berlina oraz do rozsianych po całych Niemczech obozów jenieckich i pracy przymusowej, kierowała komórką AK przygotowującą kurierom fałszywe dokumenty, walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Nie bałam się śmierci. Bałam się tylko tego, że wydam naszych. Ile w końcu człowiek może znieść? W torebce nosiłam cyjanek, żeby go połknąć, gdy zrobi się niebezpiecznie – mówiła kilkanaście lat temu w wywiadzie udzielonym bydgoskiemu wydaniu „Gazety Wyborczej”.  

Jest matką, babcią i prababcią. Aktywna społecznie do dziś, uczestniczy m.in. w akcjach organizowanych przez warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkaniach z osadzonymi w zakładach karnych.

Podczas poniedziałkowego spotkania w bydgoskim Urzędzie Stanu Cywilnego pani Urszula Tauer odebrała z rąk wicemarszałka Ostrowskiego Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zobacz Medal Unitas Durat dla pani Stanisławy Radkowskiej

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Setne urodziny pani Urszuli Tauer, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP