Działania czytelnicze w szubińskim liceum

Od września do grudnia 2020 roku biblioteka szkolna w I Liceum Ogólnokształcącym im.
S. Wyspiańskiego w Szubinie zrealizowała kilka ważnych projektów czytelniczych, których celem było wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zakup nowości wydawniczych oraz popularyzacja literatury młodzieżowej.

Liceum otrzymało dotację z budżetu państwa ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w roku 2020,
zakupiono 167 egzemplarzy książek, w tym 46 lektur, a pozostałe to beletrystyka i literatura młodzieżowa. Podczas nauki w szkole, odnotowano prawie dwukrotny wzrost liczby odwiedzin w bibliotece i wypożyczeń, wiele osób zamawiało książki już podczas ich promocji.

Na lekcjach wychowawczych zapoznano uczniów z prezentacją dotyczącą „Wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży”, w której przedstawiono pozytywny wpływ czytania na rozwój osobowości, rozwój języka i wzbogacanie słownictwa u czytelnika.

Pierwszym realizowanym projektem była akcja „Podziel się książką”. Uczniowie
i nauczyciele liceum przekazali do biblioteki szkolnej własne przeczytane i nieco zapomniane książki. Zebrano i wpisano do księgozbioru biblioteki 48 nowych pozycji literatury młodzieżowej. W auli szkolnej uczniowie prezentowali swoje ulubione lektury, zachęcali do ich wypożyczania.

W ramach CodeWeek, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania, międzynarodowej inicjatywy, do której przystąpił szubiński ogólniak, bibliotekarze zrealizowali projekt: „Zakodowane lektury”.

Przeprowadzono szkolny konkurs czytelniczy „Sleeveface Ubierz się w książkę”. Zadaniem uczestników było wykonanie fotografii metodą sleeveface, w taki sposób, by osoba fotografowana stała się „elementem” okładki, która „wychodzi” poza papier.

Wszystkie klasy szubińskiego liceum włączyły się w zadania projektowe. Poszczególne klasy przygotowały prezentacje online, nagrywały filmiki opowiadające o ulubionych książkach. Licealiści wyszukiwali w wybranych przez siebie pozycjach inspirujące i motywujące aforyzmy i najciekawsze cytaty.

Uczniowie klasy IIa zaprezentowali sylwetkę pisarki Astrid Lindgren oraz przeprowadzili krótki konkurs dotyczący jej twórczości. Odwiedzili również Rejonową Bibliotekę Publiczną  w Szubinie, gdzie pomagali w tworzeniu wystawy pokonkursowej: „Dzieci na urodziny Pippi L”.  Młodzież pozostałych klas nagrała recenzje przeczytanych książek.

Dużą popularnością w wyborach młodzieży cieszyły się polskie noblistki Olga Tokarczuk
i Wisława Szymborska, których twórczość została przybliżona społeczności uczniowskiej.
A uczniowie klas pierwszych zainspirowani twórczością Szymborskiej, mistrzyni nie tylko poezji, ale i kolaży, samodzielnie stworzyli kolaże i wyklejanki.

Tegoroczni maturzyści polecili rówieśnikom książki biograficzne, całą serię Harry’ego Pottera oraz literaturę niemieckojęzyczną.

Przejście na naukę zdalną nie przeszkodziło w realizacji projektu „Tydzień z Wyspiańskim”. Na szkolnej platformie Google classroom przedstawiono filmy na temat życia i twórczości patrona szkoły. Przygotowano również dwa konkursy: Konkurs pięknego czytania utworów Stanisława Wyspiańskiego oraz Konkurs plastyczny ,,Mój ulubiony obraz Stanisława Wyspiańskiego”. Pomysłodawczynią wydarzenia było nauczycielka j. polskiego pani Agnieszka Kobierowska.

W popularyzację czytelnictwa prócz nauczycieli bibliotekarzy włączyła się cała rada pedagogiczna. Nauczyciele planowali przedsięwzięcia, pomogli uczniom w organizacji konkursów i wystaw. W tym celu nawiązali współpracę z pracownikami Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej
w Bydgoszczy. Przy tej okazji polecali młodzieży do przeczytania swoje ulubione
i wartościowe książki – „Trójka do potęgi” G. Miecugowa, „Blaszany bębenek” G. Grassa, „Kariera Nikodema Dyzmy” T.Dołęgi-Mostowicza, „Nic zwyczajnego” M. Rusinka, czy „Udręka i ekstaza” I. Stonea.

Wszystkie działania biblioteki obserwować można na szkolnym fb oraz na stronie internetowej liceum.

A.Kasprzak