Finał TRAFIONYCH FERII w Zespole Szkół w Szubinie

Dzień piąty, dzień indywidualnych zmagań każdego z uczestników. Dziś liczy się każdy mały punkt, każda czynność która może przyczynić się do zwycięstwa podczas tych tygodniowych zmagań. Jak co dzień zbiórka w Sali ,,W’’ godz.10.00 czekamy przysłowiowe „15minut” na pozostałych uczestników, dziś jest nas 23 nie wszyscy mogli dziś być z różnych względów. Kadeci jak każdego dnia gotowi do pomocy czekają aż uczestnicy ustawią się w kolumnie dwójkowej, przemarsz korytarzami do sali głównej którą na czas ferii stała się szkolna stołówka. Krótkie objaśnienie dzisiejszych zmagań i tego co dziś wszystkich czeka. Chwilę przerwy przed zmaganiami wypełnia pan por. Budnik z Wojskowej Komendy Uzupełnień Bydgoszcz przedstawia cały zarys tego czym WKU się zajmuje jaki ma to cel, opowiada o założeniach i możliwościach bycia żołnierzem, lecz najwięcej możemy dowiedzieć  na stoisku WKU BYDGOSZCZ wiedza i materiały jakie zostały przedstawione przez  pana por. Budnika pozwalają dokładnie wytłumaczyć i wyjaśnić wszelkie pytania i wątpliwości, którymi uczestnicy zasypują w trakcie rozmów. Dodatkową motywacja dla wszystkich jest  obecność przedstawiciela WKU Bydgoszcz, aby pokazać się z jak najlepszej strony, zarówno uczestnicy jak i kadeci starali wypaść jak najlepiej przed dzisiejszym gościem. Dzisiejszy dzień był pełen niespodzianek dla wszystkich zarówno pod względem wyników i tego kto wygrał zmagania Trafionych Ferii, kto chodź trochę  przez pięć dni słuchał i uczestniczył w konkurencjach i treningach mógł dziś być trochę spokojniejszy o swoje wyniki.

Brajan  Księżniakiewicz został zwycięzcą Trafionych Ferii w kategorii NAJLEPSZY STRZELEC i uzyskał -125pkt.

 1. Mikołaj Wrzesiński -124 pkt
 2. Adam Kowalski -119 pkt
 3. Oliwier Kończal -115 pkt
 4. Julia Piasecka -115 pkt
 5. Marek Jaśkowiak -107 pkt
 6. Ola Maras -105 pkt
 7. Weronika Kędzierska -102 pkt
 8. Kiliana Tomczyk -101 pkt
 9. Julia Maras -101 pkt

Tak przedstawia się pierwsza dziesiątka pozostałe miejsca:

Agata Kaizer, Paweł Zieliński, Hubert Ziętek, Igor Tomczyk, Bartek Teske, Szymon Ośka, Jakub Kozdęba, Mateusz Martek, Zuzanna Lizak, Adrian Milski, Krystian Niedbalski

Klasyfikacja drużynowa względu na wyrównaną walkę i zebranie wszelkich punktów dodatnich jaki ujemnych przedstawia się następująco:

 1. Miejsce drużyna w składzie: Agata Kaizer, Weronika Kędzierska, Marek Jaśkowiak, Adrian Milski
 2. Miejsce drużyna w składzie: Julia Piasecka, Paweł Zieliński, Oliwier Kończal, Mikołaj Wrzesiński
 3. Miejsce drużyna w składzie: Igor Tomczyk, Bartek Teske, Braian Księżniakiewicz, Szymon Ośka
 4. Miejsce drużyna w składzie: Julia Maras, Adam Kowalski, Aleksandra Maras, Mateusz Martek

Wspomnieć należy także o Tadku Budniku, który dziś gościł na Trafionych Feriach  gdyby uczestniczył od samego początku miałby spore szanse na wygranie zmagań – w kategorii najlepszy strzelec. Dziś jego wynik w całości konkurencji jakie były przeprowadzone był najwyższy i uzyskał 140 pkt.  Oczywiście został w tym dniu nagrodzony upominkami i gromkimi brawami, lecz kto został najlepszym strzelcem zaważył wynik z wszystkich pięciu dni zmagań.

Jedną z konkurencji która wywoływała wiele emocji było rozkładanie i składanie karabinu szkoleniowego na czas. Dzisiaj najlepsze czasy uzyskali Adam Kowalski 17s i Adrian Milski także 17s. Rozstrzygnięcie kwestii kto jest najlepszy nastąpiło na sam koniec. Wszyscy jednogłośnie byli za rozstrzygnięciem tej konkurencji pod słowną presją wszystkich uczestników Trafionych Ferii. Dużą siłą charakteru i nie uleganiu presji otoczenia podczas wykonywania zadania wykazał się Adrian Milski, który czasem  19,3 s  pokonał swojego rywala Adama Kowalskiego. Adam z uśmiechem na twarzy dzielnie walczył, lecz niestety w ferworze walki i podczas presji uczestników jeden z elementów broni spadł na podłogę i tym samym stracił możliwość na wygraną.

W ramach pierwszej pomocy ósmoklasiści prezentowali wszystkie umiejętności, które nabyli podczas trwania zajęć i byli za nie oceniani. Poziom okazał się bardzo wysoki. Dziesięcioro uczestników zostało nagrodzonych za swoje umiejętności ratownicze, gdyż uzyskali 19 lub 20 punktów na 20 możliwych. Wszyscy ósmoklasiści, którzy ćwiczyli z nami pierwszą pomoc wykazali się dużym zaangażowaniem w nabywaniu nowych umiejętności. Liczymy na to, że zechcą w naszej szkole kształcić kolejne umiejętności ratownicze.

Słodki poczęstunek w postaci ciepłego placka uwieńczył dzisiejszy dzień, zabawa i wrażenia uczestników jakie zauważyliśmy mogą prowadzić do stwierdzenia, że wszyscy naprawdę bawili się znakomicie, nawiązane nowe znajomości zdobyte doświadczenie podczas zajęć zapewne przyczynią się do miłego wspominania i oczekiwania na dalsze tego typu spotkania. Podziękować należy wszystkim kadetom OPW i klas wojskowych, bez ich pomocy i zaangażowania trudno byłoby zorganizować Trafione Ferie. Kadeci wykazali się w 100% podczas tych dni spędzonych wraz z uczestnikami Trafionych Ferii. Obowiązki i zadania jakie wykonywali pozwoliły na bezpieczne przeprowadzanie konkurencji i nie jednokrotnie swoją wiedzą i umiejętnościami pomagali tym którzy troszeczkę mieli kłopotów z wykonaniem zadań.  Za zaangażowanie i gotowość świadczenia pomocy dziękują: Alicja Jaśkowiak, Izabella Bodnar, Piotr Jamróg i ks. Krzysztof Barczyński. Dziękujemy za wsparcie przedsięwzięcia:

– mjr r. Witoldowi Błasiakowi – za przeprowadzenie dwudniowych zajęć z zakresu łączności i za wprowadzenie w świat tworzenia kolekcji bez nakładów finansowych,

– Wojskowej Komendzie Uzupełnień – za reprezentowanie instytucji podczas piątego dnia Trafionych Ferii,

– Powiatowi Nakielskiemu za materiały promocyjne i gadżety,

– 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej materiałami i ulotkami.

Kadeci, którzy zabezpieczali zajęcia: Klasa III TB Dominika Hejnicka, Anna Pęczek, Tobiasz Nowicki,  Klasa II OPW Sara Sistterlee, Klasa I OPW Marta Witkowska, Oliwia Janowska, Hubert Gwit, Kamil Napierała, Wiktor Dominiak.

Zapraszamy na następne TRAFIONE FERIE – sezon 2023.

Alicja Jaśkowiak – Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie