Harmonia w ogrodzie. Jak podzielić ogród na strefy?

Własny ogród to wspaniały dar, o który warto odpowiednio dbać. Latem staje się on salonem na świeżym powietrzu, miejscem, w którym można spędzać wiele godzin  wypoczywając czy celebrując czas z najbliższymi. Aby stworzyć idealne miejsce dla każdego domownika potrzebny jest plan na jego zagospodarowanie. Projektowanie ogrodu, w którym będzie panował ład i harmonia wymaga wielu decyzji, wpływających nie tylko na jego wygląd, ale także na funkcjonalność. Idealnym pomysłem przy jego aranżacji jest wydzielenie poszczególnych stref, które zaspokoją potrzeby właścicieli. Chodzi o to, aby była strefa gdzie rosną kwiaty, aby była strefa gdzie będą ustawione dziecięce zabawki i taka, gdzie będzie można posiedzieć i zrobić grilla. Korzystając z poniższych rad pokażesz, że ogród, został stworzony z pomysłem.

Strefa wypoczynku

Ogród to doskonała przestrzeń do wypoczynku i relaksu po ciężkich dniach. Już od wczesnej wiosny domownicy spędzają na świeżym powietrzu każdą wolną chwilę. Aby strefa wypoczynku była komfortowa potrzebne są odpowiednie warunki.

Stworzenie idealnego miejsca relaksu nie jest trudne, trzeba jedna zadbać o niezbędne akcesoria. Na rynku dostępny jest szeroki wybór mebli, wystarczy zapoznać się z ofertą sklepów. Wygodę podczas wypoczynku w upalne dni zapewnią poduszki siedziskowe i oparciowe. Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią, warto postawić na wygodne sofy czy fotele. Wyjątkowy, łączący w sobie elegancję i prostotę, jest zestaw Nevada Low firmy Keter. Zestaw składa się z narożnika i praktycznego stolika, przy którym usiądziesz z rodziną i przyjaciółmi. Dodatkowo zestaw jest lekki, dzięki czemu można go dowolnie przestawiać, urozmaicając aranżację ogrodu.

Dodatkowym elementem wystroju strefy wypoczynku będą różnorodne dodatki. Bukiety sezonowych kwiatów na ławce, poduszki w ulubionym kolorze czy dywan położony pod meblami.

Nawierzchnia w strefie wypoczynku powinna być utwardzana – brukowana lub drewniana. W nowoczesnych aranżacjach dobrze sprawdza się beton architektoniczny.

Jako osłonę strefy można wykorzystać wyższe rośliny, np. trawy ozdobne, krzewy, żywopłot czy winogrona lub róże. Wybierając te ostatnie dodatkowo należy stworzyć pergolę lub kratkę np. z drewna. Wybierając rośliny do pergoli czy kratki, można wybrać gatunki jednoroczne, takie jak wilec, lub wieloletnie jak winobluszcz pięciolistkowy, bluszcz, hortensja pnąca. Dobrym pomysłem jest również ustawienie większych donic i zasadzenie w nich różnorodnych kompozycji roślinnych, które pozwolą wydzielić strefę wypoczynku.

Joanna Stawicka-Zarzecka – Communications Manage

 

 

 

 

 

Strefa dla dzieci

 

Osoby posiadające dzieci wiedzą, jak ważna rolę w projektowaniu ogrodu pełni wydzielenie odpowiedniego miejsca dla swoich pociech. Ciepłe dni to idealny moment na to, aby najmłodsi spędzali jak najwięcej czasu na powietrzu. Wybierając miejsce, które zagospodarujesz dla dzieci warto, aby było ono widoczne z okna domu. Wtedy nawet jeśli nie będziesz z dzieckiem na zewnątrz, będziesz mógł mieć je na oku. Warto zadbać, by zakątek dla dzieci zacieniony był od słońca. Pozwoli to maluchom bawić się w nim nawet w upalne dni. Przestrzeń wokół placu można osłonić np. pergolą lub dużym parasolem.

Przestrzeń, w której postawisz zabawki czy akcesoria ogrodowe dla dzieci powinna mieć odpowiednią wielkość, aby dawać im swobodę podczas zabawy. Trzeba również pamiętać, aby zlokalizować je w oddalonej od ulicy części ogrodu. Należy pamiętać aby podłoże na placu zabaw było bezpieczne dla dzieci. Dobrze sprawdzi się ułożenie nawierzchni poliuretanowej, która zamortyzuje ewentualny upadek. Innym rozwiązaniem może być wysypanie grubej warstwy piasku. Zaletą takiej nawierzchni jest duża przepuszczalność wody, dzięki czemu nie tworzą się kałuże, a dzieci mogą się na niej bawić chwilę po deszczu. Najczęściej spotykaną nawierzchnią jest trawa. Pamiętaj, aby trawa była regularnie koszona i podlewana aby wyglądała estetycznie.

Kolejną bardzo ważną kwestią przy aranżacji kącika dla dzieci w ogrodzie jest wybór urządzeń do zabawy. Zakupione akcesoria powinny być nie tylko ładne, ale funkcjonalne i dostosowane do wieku dziecka.

Najmłodsze dzieci na pewno ucieszą się z piaskownicy, huśtawki, zjeżdżalni, czy domku. Ciekawą i nieco tańszą propozycją są gotowe domki wykonane z polipropylenu. Dostępne są one w przeróżnych kształtach i kolorach, np. marki Keter. Taki domek dla dzieci może zająć malucha na długi czas i pozwoli mu na rozwijanie wyobraźni podczas zabawy. Dużą zaletą takich domków jest to, że mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Plac dla starszych dzieci można dodatkowo wyposażyć w zabawki takie jak: huśtawki z drabinkami, ścianki wspinaczkowe, drążki czy trampoliny. Podczas zakupu wyposażenia przydomowego placu zabaw powinniśmy pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną.

 

Strefa roślin – ogród warzywny

 

 

Rośliny to jedna z najważniejszych rzeczy w ogrodzie. Jeśli ogród pełni funkcję tylko zielonej przestrzeni, warto wybrać rośliny, które podkreślą jego wygląd i określą styl sprawiając, że ogród wyróżni się z otoczenia.

Dziś wiele osób nie wyobraża sobie jednak ogrodu bez sadu czy warzywniaka. Spowodowane jest to większą świadomością kulinarną społeczeństwa oraz zwracaniem uwagi na to, z jakich źródeł pochodzą warzywa i owoce. Jeśli chcemy wydzielić strefę do upraw, warto np. postawić niskie ogrodzenie czy płotek, które nada jej kształt. Atrakcyjności ogrodowi warzywnemu doda posadzenie, poza roślinami uprawnymi, także roślin kwitnących. Nada to ogrodowi wiejskiego stylu. Bardzo pięknie kwitną np. cynie, ślazówka, godecja, astry, smagliczka. Dobrze w ogrodzie warzywnym sprawdzą się rośliny, które odstraszają szkodniki np. nagietki, aksamitki i kosmos wyniszczające nicienie, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcja wabiąca mszyce tak skutecznie, że inne rośliny są od nich wolne. Coraz częściej w przydomowych ogródkach poza uprawą szerokiej gamy ziół i warzyw można spotkać egzotyczne odmiany owoców i warzyw.

 

Ważne!

 

Kształt ogrodu podzielonego na strefy nadadzą nawierzchnie, takie jak chodniki, alejki z kamienia czy drewniane podesty, które będą dodatkowo pełniły funkcję ciągów komunikacyjnych. Kiedy powierzchnia ogrodu jest nachylona, warto postawić murki czy schody, które tworzą wspaniały efekt wizualny oraz pozwalają na odseparowanie poszczególnych funkcji ogrodu.

Aby ogród stał się drugim domem podczas letnich dni warto stworzyć strefy tak, aby zadowoliły każdego członka rodziny.